Lambda - nové Munchovo muzeum v Oslo

Lambda - nové Munchovo muzeum v Oslo

 
 
 
 

Lambda - nové Munchovo muzeum v Oslo

Objekt bude vystavěn podle návrhu španělské firmy Herreros Arquitectos, která již v roce 2009 vyhrála architektonickou soutěž na design nového Munchova muzea. Její projekt nese v souladu s tvarem chystané stavby název Lambda.


Radnice v Oslu schválila výstavbu nového Munchova muzea

(ČTK) - Radnice norské metropole Oslo schválila po čtyřech letech dohadování výstavbu nového Munchova muzea, které by mělo být důstojnou institucí vystavující obrazy tohoto světoznámého expresionistického malíře. Edvard Munch odkázal po své smrti v roce 1944 Oslu obrovskou sbírku svých děl, včetně dvou ze čtyř verzí obrazu Výkřik. Jiná verze Výkřiku se nedávno stala historicky nejdražším obrazem prodaným v dražbě, když za ni zájemce z USA zaplatil 120 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy Kč).

Politikové v Oslu byli terčem kritiky za to, že se nedokážou o vzácné Munchovo dědictví dobře postarat. Současná budova Munchova muzea, postavená po válce, je podle expertů naprosto nevyhovující. Malé muzeum se nachází v osloské čtvrti Töyen, která je považována za ne právě výstavní část města. Většina nevystavených děl ze sbírky zahrnující 1100 obrazů, 3000 kreseb a 18.000 tisků je prý uložena ve vlhkých suterénních místnostech.

Skandální událostí se stala také v roce 2004 krádež, při níž pachatelé z Munchova muzea ukradli obrazy Výkřik a Madona. Po čase policie obě práce našla. Muzeum v Töyenu navíc nedokáže přitáhnout návštěvníky; ročně jich přijde jen kolem 126.000. Munchovu nedávnou výstavu v Paříži, Frankfurtu nad Mohanem a Londýně přitom zhlédl milion lidí.

Nová stavba má podle plánů, které definitivně ve středu schválila radnice v Oslu, vyrůst u osloského fjordu nedaleko nové norské Opery. Muzeum, jehož zbudování vyjde na 1,6 miliardy norských korun (5,4 miliardy Kč), by mělo být otevřeno v roce 2018.Rozhodnutí o novém muzeu přichází právě včas; na letošní prosinec totiž připadá 150. výročí narození tohoto slavného umělce. Dohodu v uplynulých letech brzdily spory ohledně nákladů na stavbu a také otázka, zda má být nový skleněný komplex umístěn stejně jako dosavadní muzeum ve zchátralé čtvrti Töyen.

Dvě politické strany vyjádřily obavy, že přesun Munchova muzea do jiné části metropole by dále přispěl k úpadku Töyenu, který je v současnosti znám především jako čtvrť s velkou koncentrací přistěhovalců. Tyto politické strany žádaly, aby se nová stavba muzea stala základem pro obnovu čtvrti Töyen. Jiná strana argumentovala, že vybudování zcela nového sídla muzea je příliš drahé a že by bylo lepší, kdyby se Munchovy obrazy staly součástí sbírek norské Národní galerie.

Čerstvě uzavřená dohoda, která počítá se vznikem muzea v moderní čtvrti Björvika na břehu moře, zahrnuje také závazek radnice modernizovat čtvrť Töyen. Tam by měl mimo jiné vyrůst nový akvapark spolu s divadelním a koncertním jevištěm pod širým nebem.

"Oslo je nejrychleji rostoucí město v Evropě a moderní Munchovo muzeum je součástí tohoto růstu. Bude hrát klíčovou roli v novém vzhledu norské metropole," řekl osloský komisař pro kulturu a průmysl Hallstein Bjercke.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.