Po otevření by měla začít montáž výzkumných technologií, která bude trvat do podzimu 2017. „Laserové systémy budou instalovány do ELI Beamlines během následujících dvou let (2016-2017),“ řekla.
Jedním ze čtyř velkých laserů v ELI bude takzvaný 10-PW laserový systém, podle vědců s nejvyšší energií na světě. Ten vyvíjí americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics se zástupci Fyzikálního ústavu. Další laserové systémy se vyvíjejí v pražských laboratořích, centru ELI a Lawrencově národní laboratoři v kalifornském Livermore.
Vědci budou v centru v rámci základního výzkumu poprvé zkoumat v laboratořích například extrémní fyzikální jevy, jako simulaci dějů uvnitř hvězd. Významně tak mohou přispět k vývoji kvalitních a levných protonových zdrojů k léčbě zhoubných nádorů, zkoumat vnitřní stavbu živých buněk nebo například simulovat a bádat o prostředí uvnitř obřích planet.
Nyní pracuje pro ELI kolem 280 lidí, z toho téměř tři čtvrtiny tvoří vědci a technici. Zhruba třetina jsou cizinci, například z Francie, Itálie, Německa, Indie, Kanady, USA i Číny.
ELI Beamlines
– ELI (Extreme Light Infrastructure) je nejdražším vědeckým centrem financovaným z evropských dotací a mělo by být nejmodernějším laserovým centrem v Evropě. Celkově přijde na přibližně 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatí EU. Projekt řídí Fyzikální ústav Akademie věd ČR.
– Laserové technologie v tomto centru budou mít jedinečné parametry co do výkonu impulzů i počtu nainstalovaných laserů. Vědci v něm budou v rámci základního výzkumu poprvé zkoumat v laboratořích například extrémní fyzikální jevy jako simulaci dějů uvnitř hvězd. Zařízení bude možné využít také k výzkumu, který může vést k hledání nových způsobů léčby rakoviny a lékařského zobrazování a diagnostiky.
– Počátky projektu sahají do roku 2005, ale ještě před zahájením výstavby se potýkal s problémy. Potíže byly mimo jiné s výkupem pozemků a také s nevyhovující novelou zákona o veřejných zakázkách, která nařizuje zrušit výběrové řízení v případě přihlášení jediné firmy. Unikátní technologie totiž často více než jedna firma dodat nezvládá.
– Výstavba ELI Beamlines začala na podzim 2012. Stavbu zbrzdily také povodně a nález neolitického sídliště pod zemědělským družstvem, které na místě původně stálo.
– Montáž výzkumných technologií bude trvat do podzimu 2017. Ve druhé polovině roku 2017 by měl být instalován unikátní laserový systém, který vyvíjí americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics společně se zástupci Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Tento takzvaný 10-PW laserový systém bude jedním ze čtyř velkých laserů v ELI. Má umožnit nejintenzivnější světelné pulzy dosud vytvořené v laboratoři a stát se laserovým systémem s jednou nejvyšších energií na světě. Celkové zahájení provozu je plánováno na leden 2018.
– Stavba centra je větší než fotbalové hřiště, vede osm metrů pod zem a 12 metrů nad zemí. Ateliér Bogle architects získal za projekt ELI Cenu za nejlepší architektonický projekt roku 2014.
– Aktuálně pro centrum pracuje 250 zaměstnanců, kteří se do budovy nastěhovali již letos v červenci.
– V sousedství je další laserové centrum HiLASE, což je další projekt Fyzikálního ústavu AV ČR. Zatímco v ELI bude větší mírou zastoupen základní výzkum, HiLASE bude více posunuto k aplikovanému výzkumu. Navíc se zde budou vyvíjet nové laserové technologie.
– Veřejnost má až do 23. listopadu letošního roku možnost pojmenovat pětici laserů, které se nacházejí nebo budou nacházet v centrech ELI Beamlines a HiLASE. Zatím jsou označeny čísly dva až šest.
– V Dolních Břežanech je situováno i další vědecké pracoviště Středočeské inovační centrum (SIC), které zaměstnává úředníky, kteří budou vědcům pomáhat například se získáváním peněz na jejich projekty. V nedalekém Vesci sídlí biomedicínské centrum Biocev. V sousedních Zlatníkách bylo otevřeno inovační centrum InnoCrystal zaměřené na rozvoj biotechnologických projektů.
Doplněno Stavbaweb:
Projektantem stavby je renomovaná britská společnost BFLS (nyní Bogle Architects).
Výstavbu budovy ELI Beamlines v reálném čase bylo možné sledovat – zde.
www.eli-beams.eu/cs/
6. 11. 2015 a 7.11.2015 Dny otevřených dveří – laserové unikáty v ČR
Související články:
- Superlaser ELI v Dolních Břežanech má už hrubou stavbu 7.8.2014
- Centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech 10.10.2012
- Laserové centrum ELI postaví za 1,5 mld. Metrostav, OHL ŽS a VCES 24.5.2013
- BFLS budou projektovat zařízení pro nejvýkonnější laser na světě 3.5.2011
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…