Laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech

(ČTK) – V pondělí 19. října 2015 bylo slavnostně otevřeno laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy, nejdražší tuzemské vědecké centrum placené z evropských dotací. Znamená to start výzkumných aktivit a vlastního bádání, řekla ČTK mluvčí centra Zdislava Lojdová. Celkově centrum přijde na přibližně 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatí EU. V plném provozu by centrum mělo být od roku 2018.Drahé superlaserové systémy, které se vyrábějí v zámoří, budou do centra dovezeny až příští rok. „Stavební část centra je dokončena, nyní probíhají poslední úpravy a laserová hala bude připravena pro instalace technologií. Laserové systémy se začnou instalovat od roku 2016 do roku 2017. Centrum bude plně otevřeno pro své uživatele začátkem 2018,“ uvedla Lojdová. Projekt řídí Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

Po otevření by měla začít montáž výzkumných technologií, která bude trvat do podzimu 2017. „Laserové systémy budou instalovány do ELI Beamlines během následujících dvou let (2016-2017),“ řekla.

Jedním ze čtyř velkých laserů v ELI bude takzvaný 10-PW laserový systém, podle vědců s nejvyšší energií na světě. Ten vyvíjí americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics se zástupci Fyzikálního ústavu. Další laserové systémy se vyvíjejí v pražských laboratořích, centru ELI a Lawrencově národní laboratoři v kalifornském Livermore.

Vědci budou v centru v rámci základního výzkumu poprvé zkoumat v laboratořích například extrémní fyzikální jevy, jako simulaci dějů uvnitř hvězd. Významně tak mohou přispět k vývoji kvalitních a levných protonových zdrojů k léčbě zhoubných nádorů, zkoumat vnitřní stavbu živých buněk nebo například simulovat a bádat o prostředí uvnitř obřích planet.

Nyní pracuje pro ELI kolem 280 lidí, z toho téměř tři čtvrtiny tvoří vědci a technici. Zhruba třetina jsou cizinci, například z Francie, Itálie, Německa, Indie, Kanady, USA i Číny.

ELI Beamlines
– ELI (Extreme Light Infrastructure) je nejdražším vědeckým centrem financovaným z evropských dotací a mělo by být nejmodernějším laserovým centrem v Evropě. Celkově přijde na přibližně 6,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy zaplatí EU. Projekt řídí Fyzikální ústav Akademie věd ČR.
– Laserové technologie v tomto centru budou mít jedinečné parametry co do výkonu impulzů i počtu nainstalovaných laserů. Vědci v něm budou v rámci základního výzkumu poprvé zkoumat v laboratořích například extrémní fyzikální jevy jako simulaci dějů uvnitř hvězd. Zařízení bude možné využít také k výzkumu, který může vést k hledání nových způsobů léčby rakoviny a lékařského zobrazování a diagnostiky.
– Počátky projektu sahají do roku 2005, ale ještě před zahájením výstavby se potýkal s problémy. Potíže byly mimo jiné s výkupem pozemků a také s nevyhovující novelou zákona o veřejných zakázkách, která nařizuje zrušit výběrové řízení v případě přihlášení jediné firmy. Unikátní technologie totiž často více než jedna firma dodat nezvládá.
– Výstavba ELI Beamlines začala na podzim 2012. Stavbu zbrzdily také povodně a nález neolitického sídliště pod zemědělským družstvem, které na místě původně stálo.
– Montáž výzkumných technologií bude trvat do podzimu 2017. Ve druhé polovině roku 2017 by měl být instalován unikátní laserový systém, který vyvíjí americko-evropské konsorcium vedené firmou National Energetics společně se zástupci Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Tento takzvaný 10-PW laserový systém bude jedním ze čtyř velkých laserů v ELI. Má umožnit nejintenzivnější světelné pulzy dosud vytvořené v laboratoři a stát se laserovým systémem s jednou nejvyšších energií na světě. Celkové zahájení provozu je plánováno na leden 2018.
– Stavba centra je větší než fotbalové hřiště, vede osm metrů pod zem a 12 metrů nad zemí. Ateliér Bogle architects získal za projekt ELI Cenu za nejlepší architektonický projekt roku 2014.
– Aktuálně pro centrum pracuje 250 zaměstnanců, kteří se do budovy nastěhovali již letos v červenci.
– V sousedství je další laserové centrum HiLASE, což je další projekt Fyzikálního ústavu AV ČR. Zatímco v ELI bude větší mírou zastoupen základní výzkum, HiLASE bude více posunuto k aplikovanému výzkumu. Navíc se zde budou vyvíjet nové laserové technologie.
– Veřejnost má až do 23. listopadu letošního roku možnost pojmenovat pětici laserů, které se nacházejí nebo budou nacházet v centrech ELI Beamlines a HiLASE. Zatím jsou označeny čísly dva až šest.
– V Dolních Břežanech je situováno i další vědecké pracoviště Středočeské inovační centrum (SIC), které zaměstnává úředníky, kteří budou vědcům pomáhat například se získáváním peněz na jejich projekty. V nedalekém Vesci sídlí biomedicínské centrum Biocev. V sousedních Zlatníkách bylo otevřeno inovační centrum InnoCrystal zaměřené na rozvoj biotechnologických projektů.

Doplněno Stavbaweb:
Projektantem stavby je renomovaná britská společnost BFLS (nyní Bogle Architects).
Výstavbu budovy ELI Beamlines v reálném čase bylo možné sledovat  – zde.
www.eli-beams.eu/cs/
6. 11. 2015 a 7.11.2015 Dny otevřených dveří – laserové unikáty v ČR     


Související články:



Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*