Lávka přes Dřetovický potok

Lávka přes Dřetovický potok

Kladno Vrapice

(21. 10. 2019) Ondřej Císler a Petr Tej

   
 
 
 
 

Lávka přes Dřetovický potok

Lávka přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna se nachází na pěší cestě ze vsi na hřbitov. Je zasazena do pozoruhodného přírodního kontextu, který do určité míry nahrazuje urbanizovaný veřejný prostor v obci. Krajina v okolí Vrapic je geologicky velmi zajímavá, nachází se zde například naleziště zkamenělých žraločích zubů. Louka v okolí lávky bývá často zaplavována a krajina v bezprostředním okolí lávky je charakteristická jak soustavnými lidskými zásahy, tak relativní divokostí, určenou neustálými změnami díky povodním. Lávka je koncipována ve vyšším smyslu jako magický portál mezi světem živým a mrtvých, či jako numinózní objekt z Vesmírné odysey. Je provedena z vysokopevnostního mrazuvzdorného UHPC betonu třídy C110/130 s rozptýlenou výztuží. Unikátní architektonický návrh zkoumá hranice lehkosti a subtilnosti pěší lávky, výtvarně je založen na uhrančivosti černého, technologicky extrémně vyspělého materiálu. Konstrukční řešení na rozpon 10 m se vzepětím 0,4 m vhodně využívá dvojí zakřivení geometrie lávky, stabilizuje konstrukci v obou stěžejních směrech a umožňuje jednoduché zavětrování zábradlí lávky. Příčný profil lávky má šířku 1,5 m. Objem spotřebovaného materiálu je 1,4 m3, váha lávky je cca 3,5 t. Během ověřování vlastností konstrukce a technologie odlévání byl vytvořen prototyp, který byl podroben zátěžovým zkouškám.  Materiál je probarvený ve hmotě, povrchově patinovaný leptáním a v klíčových detailech ručně dobrušovaný. Do protipostavení k lávce je umístěna socha „Strážce“ z dílny sochaře Prof. Jana Hendrycha. Profesor Hendrych je mj. předním odborníkem na barokní sochu umístěnou v kontextu mostu a krajiny a její plastické modelace. Socha vychází z původních barokních předobrazů (např. Jan Nepomucký), umísťovaných do komponované krajiny a doplňuje celkovou prostorovou kompozici mostu. Stěžejním kompozičním tématem je zde také koncepce mostu jako soklu či prostorového kontextu pro sochu. Socha je provedena z materiálu analogického k materiálu mostu.AUTORSKÁ ZPRÁVA

Lávka přes Dřetovický potok v obci Vrapice, provedená z UHPFRC
Adresa projektu   Kladno Vrapice
Klient: Statutární město Kladno
Studia: Aoc architekti, Kloknerův ústav ČVUT v Praze
Autoři: Ondřej Císler – Aoc architekti, Petr Tej, architekt a konstruktér – Kloknerův ústav ČVUT v Praze
Spolupracovali:
Jan Hendrych / autor sochy 
Jiří Kolísko / technologie odlévání / www.klok.cvut.cz
KŠ Prefa / výroba lávky  
Rok projektu: 2018
Rok realizace: 2019
Rozloha: 19,5 m2
Náklady: cca 700 tis Kč
Fotografie: BoysPlayNice

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 10. 2019 09:13:54. Re: Lávka přes Dřetovický potok. Ivo Musil

 
 
 
 

23. 10. 2019 09:13:54. Re: Lávka přes Dřetovický potok. Ivo Musil

  Tento numinózní objekt z Vesmírné odysey do přírodní zeleně
vůbec nezapadá. Krasořečení odůvodňující tento typ stavby instalovat za obcí v přírodě neodůvodní.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz