Lávka přes Dřetovický potok

Lávka přes Dřetovický potok

Kladno – Vrapice

(15. 6. 2021) Ondřej Císler, Petr Tej

   
 
 
 
 

Lávka přes Dřetovický potok

Lávka ve se nachází na cestě ze vsi na hřbitov. Zasazena je do pozoruhodného přírodního kontextu, který do určité míry nahrazuje urbanizovaný veřejný prostor v obci. Krajina v okolí Vrapic je geologicky zajímavá, nachází se zde například naleziště zkamenělých žraločích zubů. Louka v okolí lávky bývá často zaplavována, krajina v bezprostředním okolí je charakteristická jak soustavnými lidskými zásahy, tak relativní divokostí, určenou neustálými změnami díky povodním. Lávka byla koncipována ve vyšším smyslu jako magický portál mezi světem živým a mrtvých, či jako numinózní objekt z Vesmírné odysey. Provedena je z vysokopevnostního mrazuvzdorného UHPC betonu třídy C110/130 s rozptýlenou výztuží.

 
Architektonický návrh zkoumal hranice lehkosti a subtilnosti pěší lávky, výtvarně je založen na uhrančivosti černého, technologicky extrémně vyspělého materiálu. Konstrukční řešení na rozpon 10 m se vzepětím 0,4 m využívá dvojí zakřivení geometrie lávky, stabilizuje konstrukci v obou stěžejních směrech a umožňuje jednoduché zavětrování zábradlí lávky. Příčný profil lávky má šířku 1,5 m. Objem spotřebovaného materiálu je 1,4 m3, váha lávky je 3,5 t. Během ověřování vlastností konstrukce a technologie odlévání byl vytvořen prototyp, který jsme podrobili zátěžovým zkouškám. Materiál je probarvený ve hmotě, povrchově patinovaný leptáním a v klíčových detailech ručně dobrušovaný. Do protipostavení k lávce je umístěna socha Strážce z dílny sochaře Jana Hendrycha, který je i předním odborníkem na barokní sochu umístěnou v kontextu mostu a krajiny a její plastické modelace. Socha vychází z původních barokních předobrazů (např. Jan Nepomucký), umísťovaných do komponované krajiny a doplňuje prostorovou kompozici mostu. Stěžejním kompozičním tématem je zde také koncepce lávky jako soklu či prostorového kontextu pro sochu. Socha byla provedena z materiálu analogického k materiálu mostu.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Klient: Statutární město Kladno
Autoři: Ondřej Císler (Aoc architekti), Petr Tej (Kloknerův ústav ČVUT) Spolupráce
Autor sochy: Jan Hendrych
Technologie odlévání: doc. Ing. Jiří Kolísko PhD, Kloknerův ústav ČVUT
Výroba lávky: KŠ Prefa
Hrubá podlahová plocha: 19,50 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.1671631
14.1624784
Lávka přes Dřetovický potok

Lávka přes Dřetovický potok
Kladno – Vrapice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 6. 2021 10:07:03. Re: Lávka přes Dřetovický potok. BlueBoss
18. 6. 2021 21:22:43. Re: Re: Lávka přes Dřetovický potok. Jitka

 
 
 
 

17. 6. 2021 10:07:03. Re: Lávka přes Dřetovický potok. BlueBoss

  Krása a nádhera!

18. 6. 2021 21:22:43. Re: Re: Lávka přes Dřetovický potok. Jitka

  Mám obavy, že jako dítě bych se tam bála. Přece jen, temné koryto, ze kterého není vidět, co je okolo.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz