Lávka přes Otavu v Písku

Lávka přes Otavu v Písku

(6. 3. 2017) Bude u Václavského jezu a propojí dvě městské části – Hradiště a sv. Václava.

 
 
 
 

Lávka přes Otavu v Písku

(ČTK) - Lávka pro pěší a cyklisty přes řeku Otavu, kterou navrhl architekt Josef Pleskot, vznikne do poloviny příštího roku v Písku. Bude u Václavského jezu a propojí dvě městské části Hradiště a sv. Václava. V každé z nich žije několik tisíc lidí. Stavba lávky, jež se stane součástí nové cyklostezky, začne ve třetím čtvrtletí roku, náklady budou 29 milionů korun. ČTK to řekl místostarosta města Josef Knot (TOP 09).

Pleskotův návrh lávky pro pěší a cyklisty přes Otavu pochází z roku 2014. Lehká ocelová konstrukce vznikne v místě, kde býval brod a kde se již ve 30. letech minulého století plánoval most. Propojí sídliště Hradiště, kde žije asi 5000 obyvatel, s jednou z nejstarších částí města, lokalitou u sv. Václava. Pleskotovi, píseckému rodákovi, připadá místo, kde lávka bude, urbanisticky velice komfortní.

"Myslím si, že lávka bude používaná, je z ní řada krásných výhledů, protože je tam Hradiště, něco dávnověkého, osídlení Václavského předměstí taky něco velmi starého, je tam vidět kostel na Svatováclavském předměstí, který tvoří velice významnou architektonickou dominantu, a z lávky je vidět také panorama města i s děkanským kostelem. Jsou nádherné vhledy směrem po proudu i proti proudu. To místo je z mnoha hledisek prověřené, správné, a proto jsem se tak hodně a s radostí angažoval," řekl ČTK Pleskot.

Lávka bude dlouhá téměř 150 metrů a široká přes tři metry, aby si podle architekta nepřekáželi cyklisté a maminky s kočárky, a zároveň, aby umožnila vyhlídkové průhledy. "Plánoval jsem ji hlavně jako zážitkovou lávku, aby přecházení nebylo jenom spojení dvou břehů z místa A do místa B, ale aby cesta přes řeku byla příjemná, zábavná a v každém okamžiku radostná," řekl Pleskot.

Místostarosta ho považuje za jednoho z nejvýznamnějších architektů, nejen českých. "A tím, že je píseckým rodákem, bude městu slušet, když tu po sobě zanechá stopu," řekl Knot.

Lávka bude součástí cyklostezky, díky níž se propojí Hradiště s průmyslovou zónou. Cyklostezka povede centrem města, okolo nového bazénu, který Písek postaví pod lesnickou školou za 250 milionů korun, a přes Otavu. "Smyslem cyklostezky je, aby se obyvatelé z Hradiště, cyklisté i pěší, dostali bezpečně do zaměstnání v průmyslové zóně, do škol, úřadů nebo za kulturou a sportem,“ řekl Knot. Stavbu cyklostezky schválili ve čtvrtek zastupitelé. Náklady na první ze tří etap činí 40 milionů korun. Město chce získat až 30 milionů z Integrovaného operačního programu, pokud neuspěje, požádá o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Doplněno Stavbaweb:
Investor: Město Písek
Projektant:  Josef Pleskot, AP atelier
Urbanistické a architektonické řešení:  Josef Pleskot,  Andrej Škripeň
Statika ocelových konstrukcí: EXCON, a. s. / Vladimír Janata, CSc.
Studie: říjen 2013

Podrobné informace a vizualizace lávky najdete na stránkách piseckysvet.cz.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz