Lávka přes Vltavu

Lávka přes Vltavu

Lužec nad Vltavou

(29. 6. 2021) Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek

   
 
 
 
 

Lávka přes Vltavu

Lužec nad Vltavou je obec nedaleko Mělníka v malebné lužní krajině řeky Vltavy. Od roku 1907, kdy byl vybudován laterální kanál mezi obcemi Hořín a Vraňany je jedinou obcí v České republice, která leží celým svým územím na ostrově. Ostrov je zároveň největším ostrovem na řece Vltavě.


Lávka je vedena přes nesplavný tok řeky mezi obcemi Lužec nad Vltavou a Bukol. Přes řeku převádí dálkovou severojižní cyklotrasu EuroVelo 7 vedoucí ze Švédska na Sicílii.

Architektonický návrh je výtvarně založen na lehkosti a subtilnosti, které jsou umožněny díky technologicky extrémně vyspělému materiálu UHPFRC (ultra-high performance fibre reinforced concrete, ultra-vysokohodnotný beton s rozptýlenou kovovou výztuží).

Lávka je koncipována jako zavěšená konstrukce s jedním pylonem a dvěma poli o rozpětích 30+100 m. Hlavní pole překračuje řeku šířky 70 m. Pylon je ocelový, výšky 40 m a tvoří v rovinaté krajině protiváhu kostelní věži. Mostovka je vedena ve výškovém oblouku s poloměrem 777 m a je sestavena z přímo pochozích prefabrikátů z UHPFRC. Závěsy tvoří 17 párů uzamčených ocelových lan. Mostovka byla nad břehy montována na pevné skruži. Část nad řekou se montovala letmo. Mostovka je sepnuta dvěma volnými kabely.

Barevně jsou všechny prvky konstrukce sjednoceny a dematerializovány tóny středně šedé barvy.

Do krajiny je lávka zapojena nově vysazenou dubovou alejí podél cesty na bukolské straně. Duby dorostou do výšky pylonu.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Klient: Obec Lužec nad Vltavou, starosta Patrik Rollo
Autoři: Petr Tej, architekt a mostní inženýr, Marek Blank, architekt, Jan Mourek, mostní inženýr
Realizační dokumentace: Valbek s.r.o. – Lukáš Vráblík, Ondřej Matoušek
Realizační firma: Hochtief a.s. – Petr Vítek
Rozpětí: 130 m
Náklady: 50 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.3213876
14.4002259
Lávka přes Vltavu

Lávka přes Vltavu
Lužec nad Vltavou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz