Lenka Kerdová: Malý Berlín ve Velké Praze

Lenka Kerdová: Malý Berlín ve Velké Praze

(27. 3. 2023) Představení knihy s diskusí proběhne 30. března od 19 hodin

 
 
 
 

Lenka Kerdová: Malý Berlín ve Velké Praze

Galerie VI PER Vás srdečně zve na představení knihy Malý Berlín ve Velké Praze: Pražská meziválečná architektura německy mluvících architektů Lenky Kerdové a následnou diskusi. Na představení naváže v pátek 31. 3. 2023 procházka po několika realizacích zahrnutých v knize. 


Na co všechno myslíme, když mluvíme o německé architektuře a o vlivu německého kulturního prostředí? Lenka Kerdová si tuto otázku položila nad početným souborem domů, které v Praze mezi dvěma světovými válkami navrhli německy mluvící architekti. Nepředstavila si ho jako jednolitý blok, naopak se snažila hledat mezi pražskými díly německojazyčných architektů rozdíly, které vyplývaly z jejich odlišného původu, školení a ambicí a z různých nároků jejich klientely. Čím se německá architektura v meziválečné Praze lišila od staveb české většiny? Co způsobilo, že působí konzervativněji než český funkcionalismus? Jaké je její místo v kontextu stavební produkce německých a středoevropských měst? Při hledání odpovědí na tyto otázky se Lence Kerdové podařilo napsat mimořádně objevnou knihu, první svého druhu, která odhaluje dosud neznámé skutečnosti a souvislosti.  

Lenka Kerdová je umělkyně, teoretička umění a kurátorka. Ve své volné tvorbě se pohybuje nejčastěji mezi médiem malby, filmu a fotografie. Vystudovala malbu na Akademii výtvarných umění v Praze a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvovala stáže u Ruth Noack (AVU Praha) a Hanse Scheirla (Akademie der Bildenden Künste Wien). V roce 2016 natočila krátkometrážní film Messestraße Elf (uveden na MFDF Jihlava). V rámci doktorského studia absolvovala několik zahraničních pobytů. V roce 2020 získala doktorát z dějin umění a stipendium na Institut für die Wissenschaften vom Menschen (IWM) ve Vídni, kde od té doby žije. V roce 2022 byla kurátorkou výstavy o Janu Patočkovi v Českém centru ve Vídni. V současnosti se věnuje postdoktorandskému výzkumu a vlastní tvorbě. 

Program: 
představení knihy autorkou
projekce filmu Messestraße Elf (10 min)
diskuse s autorkou, Rostislavem Šváchou a Richardem Biegelem

Knihu vydalo nakladatelství Arbor vitae, spolupořadatel večera. Knihu bude možno během večera zakoupit za zvýhodněnou cenu.

V pátek 31. 3. 2023 se pak uskuteční procházka po několika realizacích německy mluvících architektů na Letné. Sraz v 16:00 před budovou Elektrických podniků u stanice Vltavská. Kapacita omezena.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a