Lesní stromové procházky na Šumavě

Lesní stromové procházky na Šumavě

(30. 1. 2013) Provoz na nejdelší stezce v korunách stromů na světě - Baumwipfelpfad v Neuschönau v Národním parku Bavorský les - byl pro veřejnost zahájen 9. září roku 2009. Stezka je dlouhá 1320 m a vysoká 44 m a je vůbec největší stezkou v korunách stromů na celém světě.
Na Lipně najdete první stezku korunami stromů v Čechách.

 
 
 
 

Lesní stromové procházky na Šumavě

Provoz na nejdelší stezce v korunách stromů na světě - Baumwipfelpfad v Neuschönau v Národním parku Bavorský les - byl pro veřejnost zahájen 9. září roku 2009. Stezka je dlouhá 1320 m a vysoká 44 m a je vůbec největší stezkou v korunách stromů na celém světě.
Na Lipně najdete první stezku korunami stromů v Čechách.


Zvláštní hybrid miniatury londýnské "Okurky" a kupole Reichstagu v Berlíně najdete bavorském národním parku. Rozhledna v Neuschönau je vysoká 44 metrů a je nazývaná "procházkou ve vrcholcích stromů". Je vůbec nejvyšším stromovým domem. Dřevěná rampa k vrcholu je 500 metrů dlouhá. Horní vyhlídku podpírá konstrukce z lepených dřevěných sloupů. Rampa  má sklon pouze 6%. Nahoře návštěvníky čeká panoramatická vyhlídka na kompletní ekosystém chráněné přírodní památky, kterou tvoří les z různých druhů stromů, mechy a tvorové, žijící pod korunami stromů. Vidět je na kilometry daleko a za jasných dnů jsou vidět i Alpy. Konstrukci z radiálních dřevěných pilířů doplňuje vnější široká příruba, která pomáhá nést chodník rampy. Níže k základně podporují konstrukci kabely příčného napětí s pevnými kruhovými nosníky z trubkové oceli.
foto: Bavarian Forest National Park
VÝHLEDY DO KORUN STROMŮ:
První vyhlídkové stezky vedoucí v úrovni korun stromů (většinou zvané Canopy Walkway) se začaly stavět cca před 20 lety zejména v zemích, kde se vyskytují tropické pralesy (Malajsie, Guyana, JAR, Austrálie - např. Mamu park). Před několika léty přišla tato móda také do Evropy. Jen v Německu lze navštívit nejméně 7 atrakcí tohoto typu, např. v Bavorském lese u Neuschönau (nedaleko hranic), či o kousek dál u Mailbrunnu, u Scheideggu, či nejstarší u Fischbachu. (Další jsou v plánech, např. na Rujáně.) Také v Rakousku jich bylo postaveno několik, např. u Kopfingu, u Athodisu, u Tullnu nebo Saalbachu. V České republice byla v roce 2012 vybudována podobná atrakce u Lipna.

Stezka korunami stromů Lipno
První stezka korunami stromů v České republice je součástí Active Park Lipno u Lipenského jezera. Stezka je dlouhá 675 metrů. Je zakončena 40 metrovou devítihrannou vyhlídkovou věží. Konstrukci z masivního lepeného dřeva podpírá 75 dřevěných sloupů. Bezpečnost zajišťují dřevěné zábradlí a transparentní postranní síť. Více informací naleznete na www.stezkakorunamistromu.cz.


Délka stezky - 372 metrů
Délka stezky ve věži - 303 metrů
Výška rozhledny - 40 metrů
Výška stezky - 24 metrů
Stoupání lávky - 2-6 % včetně věže
Celková délka stezky - 675 metrů
Vstup do věže - ve 24 metrech
Průměr věže - 24 metrů
Šířka chodníku - 2,5 metru
Stezka leží v nadmořské výšce - 901 metrů (vrchol Kramolín)
Počet pylonů - 75
Věž je tvořena z 9 pylonůfoto: Stezka korunami stromů Lipno

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz