Lezecké centrum Jirkov

V přestavěné chátrající budově jen sporadicky využívaného Kulturního domu Zdeňka Glückseliga v Nových Ervěnicích, Jirkově bylo nově otevřeno lezecké centrum. Centrum využívá všechny prostory kulturního domu. Aby zde mohlo vzniknout centrum vysoké kvality musela se zvednout střecha budovy ze současných sedmi metrů na třináct. V hlavním sále tak vznikly osmi až třinácti metrové lezecké stěny, ve vedlejší místnosti boulderingové stěny. Město vybudováním lezeckého centra našlo využití pro ztrátový objekt a zároveň výrazně zlepšilo nabídku sportovního vyžití v Jirkově i pro zájemce z okolí.


(ČTK) –
Nové lezecké centrum v Jirkově na Chomutovsku má být podle jeho provozovatelů srovnatelné i s nejlepšími lezeckými centry v Česku a podobnými areály v Drážďanech a v Chemnitz. V pátek 8. února ho slavnostně otevřeli v bývalém kulturním domě ve čtvrti Ervěnice, první sportovci ho mohli navštívit v sobotu. Na přestavbě budovy se podílel nájemce i město, které investovalo 4,8 milionu korun.

Před dvěma lety město otevřelo nový kulturní dům, opravenou budovu dřívějšího hotelu Praha v centru. Pro nepotřebný kulturní dům se snažilo najít nové využití. "Nechtěli jsme tam kasino ani hospodu. A takových se nám hlásilo nejvíc," řekla novinářům místostarostka Dana Jurštaková.

Město se proto rozhodlo akceptovat návrh firmy KZ Projekt z nedaleké Vysoké Pece na zřízení lezeckého centra, přestože si to vyžadovalo i investice do úprav včetně zvednutí střechy a vybudování lezeckých stěn. Podle dohody s městem se nájemce na nákladech měl podílet čtvrtinou a platit energie a nájemné tak, aby se městu do deseti let investované peníze vrátily.

Pro veřejnost se Lezecká aréna otevřela v sobotu. Kromě lezení pro zkušené bude centrum nabízet i výuku, včetně lekcí pro děti a rodiny či lezecký kroužek. "Vycházíme vstříc těm, kteří si nejsou jisti, jestli by jejich dítě lezení bavilo i déle. Kdo si bude jistý, může zaplatit rovnou půlroční kroužek, a to za cenu pěti měsíců," uvedla jednatelka firmy Jana Kopecká. Rodiče mohou využít v ceně dvou hodin lezení i služeb profesionální chůvy.

Ceny se pohybují od 85 do 100 korun za hodinu pro dospělého podle denní doby a dne v týdnu. Levnější vstupné mají studenti a děti od deseti do 15 let. K dispozici jsou také permanentky. Přímo v centru je možné si půjčit veškeré potřebné vybavení.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*