Libelle

Libelle

(31. 8. 2020) Nový kulturní prostor na střeše Leopoldova muzea ve Vídni

   
 
 
 
 

Libelle

Muzejní čtvrť ve Vídni otevře nový kulturní prostor Libelle
Návštěvníkům vídeňské Muzejní čtvrti se již od 1. září naskytne příležitost využít nový kulturní prostor na střeše Leopoldova muzea. „Libelle“, tedy vážka, je zdarma přístupnou terasou a prvním architektonickým rozšířením MQ Wienod jejího otevření v roce 2001. Vedle jedinečného výhledu na město nabídne nová terasa prostor k odpočinku i ke kulturnímu vyžití.

„Mám radost, že můžeme našim návštěvníkům nabídnout nejen krásný výhled na vídeňské centrum, ale že jim umožníme i vstup do nového, zdarma přístupného kulturního a životního prostoru Libelle. Libelle je prvním velkým rozšířením areálu MQ Wien od jejího otevření. Všechny proto srdečně zvu na jedinečnou perspektivu, která se z muzejní terasy nabízí,“ komentuje nový projekt Muzejní čtvrti ve Vídni její ředitel, Christian Strasser.

Název získala nová terasa na střeše Leopoldova muzea podle svého tvaru, který připomíná tělo vážky. Autorem je LauridsOrtner(Ortner & OrtnerBaukunst), který na realizaci úzce spolupracoval s největšími současnými rakouskými umělkyněmi Brigitte Kowanzovou a Evou Schlegelovou.
Zatímco Kowanzová stojí za podobou ikonického osvětlení terasy, navrhla Schlegelová novou skleněnou zeď projektu Libelle. Architekt Laurids Ortner je spolu se svým bratrem Manfredem Ortnerem zároveň autorem např. Leopoldova muzea, mumoku či Kunsthalle Wien. Oba bratři novostavby nacházející se v Muzejní čtvrti navrhli v 80. a 90. letech a terasou Libelle logicky pokračovali v rozšíření jimi navrženého prostoru.

Realizační náklady nové terasy jsou vyčísleny na 7,5 miliónů eur. Polovinu nákladů přitom hradila přímo Muzejní čtvrť ze svých vlastních prostředků. Druhou půlku prý pokryjí příjmy z budoucího pronájmu prostoru.

Muzejní čtvrť ve Vídni je nejen jedním z nejoblíbenějších kulturních hotspotů Vídeňanů, ale jedním z největších a nejúspěšnějších kulturních areálů na světě.
tisková zpráva 
Foto: © O&O Baukuns

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz