Libeňské Docky
(14. 12. 2022) QARTA Architektura
Libeňské Docky
Pět bytových domů vystavěných na bývalém přístavním
brownfieldu evokuje atmosféru „libeňského Amsterdamu“. Domy stojí na výlučném
místě, úzkém poloostrově lemovaném protějšími zelenými břehy.
Transformací přístavního brownfieldu se z lokality stala příjemná současná
čtvrť, která se jako oáza klidu zrcadlí na hladině řeky pulsujícího města. Ruch
tramvajových tratí a kapacitních ulic cloní zeleň i okolní administrativní
budovy. Návaznost na cyklostezky a parky, a především také samotný život u řeky přispívá k rezidenčním kvalitám. Oblíbené jsou
paddleboardy, rybaření nebo jachting, v zimě se hladina mění v obrovské
kluziště. Okolí nabízí plnou občanskou vybavenost včetně divadla, parků nebo
uměleckých ateliérů.
Návrh studia QARTA Architektura navazuje na koncepci regenerace celého území
bývalých přístavních doků. Jestliže byla předchozí bytová výstavba koncipována
jako bydlení v zeleni, jedná se v našem případě spíše o bydlení městského
charakteru s náplavkou a vnitřní ulicí, které přirozeně zeleň reflektuje jako
nedílnou součást vlastního okolí domu.
Urbanismus vychází z rozvržení území původních doků. Jednotlivé domy kopírují tvar ostrova ve dvou řadách a vytváří ulici. Atmosféru ulice tvoří prostory před vstupy a zahrádky přízemních bytů v duchu „holandského“ bydlení doplněné bohatou zelení.
Domy jsou čtyřpodlažní, měřítko snižují prosklené penthousy nejvyššího patra. Ulice tak dostává lidské měřítko. Celkem 150 bytů je rozděleno na 12 vstupů. Každý uživatel má maximálně dva sousedy na patře. Původní těleso poloostrova nenásilně ukrývá obrovský podzemní parking pro 156 automobilů. Tomu musela být přizpůsobena vodotěsná spodní stavba. Založení objektů v podstatě na vodní hladině vyžadovalo celkově náročné technické řešení.
V projektu je navržen důmyslný systém protipovodňových opatření, která jsme se snažili nenásilně zakomponovat do vizuálu domu. Spodní byty chrání těsné opěrné stěny, doplněné o mobilní systém ochrany proti velké vodě. V parteru jsou další bezpečnostní prvky, které dotváří přístavní atmosféru. Například se jedná o masivní vázací kruhy sloužící k případnému stabilizování lodí v přístavu.
Okolní prostředí přímo vybízí k pobytu ve venkovních prostorách. Důraz klademe na balkony a terasy nebo předzahrádky, které jsou s okolím komfortně propojeny. Balkony jsou prostorné, navržené s ohledem na intimitu a výhledy, kompozičně poskládané v tekoucích vlnách. Právě hra balkonů utváří specifický vizuální vjem navržených domů.
Kombinace zvolených materiálů – perforovaných plechových panelů a omítky ve válečkované struktuře – souzní s přístavní atmosférou. Tu evokuje rovněž barevnost fasád, která kombinuje perleťové laky mosazné a stříbrné barvy se šedou omítkou. Speciálně vyvinuté plechové panely ze samonosných dvojitých skořepin zdůrazňují čistý design „bublinové perforace“ odkazující na vodní hladinu. Vázací ocelové kruhy nebo mola jsou pak funkčními doplňky.
Západní břeh říčního kanálu lemuje promenáda. Tato volně přístupná náplavka navazuje na okolní veřejné prostory a na rozdíl od velmi dynamického prostředí náplavek v centru Prahy si uchovává intimní charakter. Je ideálním místem třeba pro klidné kotvení lodi, relaxaci místních i těch, kteří přicházejí vychutnat si zdejší specifickou atmosféru.
Studio: QARTA Architektura
Autor: Jiří Řezák, David Wittassek, Lukáš Němeček
Spoluautor: Pavel Fanta
Umístění projektu: Smrčkova, Praha 8
Rok projektu: 2016-2018
Rok dokončení: 2019
Zastavěná plocha: 4 013 m²
Hrubá podlahová plocha: 14 000 m²
Plocha pozemku: 14 118 m²
Rozměry:
Objekt S1, 1NP 12,5 × 92,3 m, zastavěná plocha 1 153,75 m2
Objekt S2, 1NP 12,5 × 81,5 m, zastavěná plocha 1 018,75 m2
Objekt S3 a S4, 1NP 12,5 × 54,5 m, zastavěná plocha 681,25 m2
Objekt S5, 1NP 12,5 × 38,3 m, zastavěná plocha 478,75 m2
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2019
Komentáře ke článku
14. 12. 2022 14:26:27. Re: Libeňské Docky. Petr Palička
14. 12. 2022 17:16:48. Re: Libeňské Docky. BlueBoss
14. 12. 2022 18:21:23. Re: Libeňské Docky. Lubor
16. 12. 2022 14:14:59. Re: Libeňské Docky. Milena Morávková
Jste dobrý kluci! Pěkný je to. |
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil. |
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :) |
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/ |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

1. 2. 2023 12:42:47
40 000 kc do 60 000 000 kc pujcky
Nabízíme půjčky následovně Půjčky na auta Auto půjčky Podnikatelské půjčky Půjčky na rozšíření podnikání Projektové půjčky Studentské půjčky Osobní půjčky Půjčky v mateřství Firemní půjčky Konsolidace půjček Kontaktujte nás nyní a získejte schválení. E-mail: kdfin11@gmail.com WhatsApp +420608758113
27. 1. 2023 16:18:19
Re: Rekonstrukce domu Pod Vrškem
Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.
22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.