LINK Arkitektur: Slévarna

LINK Arkitektur: Slévarna

(6. 11. 2013) Symbióza bývalé slévárny a nových bytových domů u přístavu v Bergenu, Norsko

 
 
 
 

LINK Arkitektur: Slévarna

Symbióza bývalé slévárny a nových bytových domů u přístavu v Bergenu, Norsko

Architekt: LINK Arkitektur
Adresa: Michael Krohns gate 73, 5057 Bergen, Norsko
Plocha: 32 000 m2
Foto: Hundven-Clements

Na podzim 2006 vyhrál návrh „Mezi tím“ od Link Arkitektur v soutěži na projekt kombinující bydlení a obchod. Projekt se nachází v oblasti Damsgård v norském městě Bergen. Sestává ze tří odlišných podprojektů: „Verket” (Práce), „Støperiet“ (Slévárna) a „Verket 4“ s celkovou plochou 32 000 m2. První projekt „Verket“ byl dokončen v roce 2012. Druhý projekt „Støperiet“ byl včetně konzultací s obyvateli dokončen v srpnu 2013. Poslední fáze „Verket 4“ je ve výstavbě a bude dokončena na podzim 2014. Každý z těchto tří projektů má svou vlastní architektonickou identitu, ale jejich výraz je homogenní a odkazuje k historii místa a jeho okolí. Bytové domy „Støperiet“ (Slévárna) leží blízko přístavu Damsgårdsundet. Jako mnohé jiné přístavy v Evropě a jinde ve světě i v Bergenu tato část města prochází přeměnou z průmyslové zóny na obytnou a obchodní čtvrť. Co se týká práce a rekreace, nabízí jedinečná poloha projektu mezi fjordem a horami, navíc v docházkové vzdálenosti od centra města a univerzity, budoucím obyvatelům nesčetné možnosti. „Støperiet“ vytvoří spolu s několika dalšími projekty v oblasti přibližně 1100 nových bytů, kaváren, obchodů a malých podniků blízko centra.Velkým cílem představitelů města je vytvořit čtvrť pro budoucnost, která bude přitažlivá pro všechny demografické skupiny. Plánuje se lávka pro pěší a cyklisty přes fjord, která povede z nového hlavního náměstí „Markusplassen“ budované čtvrti do nové obchodní zóny na straně města. To přispěje k propojení komerčního a sociálního centra Damsgårdu a vytvoří místo pro interakci města a nově se rozvíjející čtvrti. Nové náměstí je pojmenované podle blízkého kostela sv. Marka.
Místní škola, Ny Krohnborg Skole, se modernizuje a kombinuje s funkcí regionálního centra pro kulturu, sport a místní školky. Podél stávajícího přístavního mola vznikne nová promenáda a venkovní plovárna. „Støperiet” leží v centru této nové čtvrti.

1NP 2NP
3NP 4NP 5NP
6NP 7NP Střechy

Součástí projektu je památkově chráněná slévárna, jejíž počátky sahají do let 1890-1900 a jejíž architektura dává příležitost pro zajímavou architektonickou juxtapozici: nové versus staré. Chráněná budova bude restaurována a přeměněna na moderní obchodní zařízení. Bytová část projektu “Støperiet” se dělí na dva objemy vznášející se nad historickou budovou slévárny, čímž vzniká zcela nový, vzrušující obraz.Koncepce navazuje na historickou výrobu železa ve slévárně. Konzoly obrovských ocelových nosníků nad starou budovou představují lehkost v kontrastu s historickou architekturou těžké cihlové stavby. Fasády a rozmístění oken se podřizují velkým ocelovým nosníkům v konstrukci. Celkový výraz fasád tak získává taktilní a plynulý rytmus. Ve stavbě vzniká 45 bytů se světlým a prostorným interiérem. Šikmý tvar oken vytváří dynamický a neobvyklý pocit z vnitřního prostoru. Všechny byty jsou připraveny pro zdravotně postižené obyvatele. Na střeše jedné z budov je velká společná terasa.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz