Litomyšl dokončila přístavbu piaristické koleje

Litomyšl dokončila přístavbu piaristické koleje

Zámecké návrší, Litomyšl

(13. 7. 2015) Město muselo projekt podoby přístavby přepracovat kvůli archeologickým nálezům

   
 
 
 
 

Litomyšl dokončila přístavbu piaristické koleje

(ČTK) - Litomyšl dokončila přístavbu piaristické koleje. Objekt za více než 20 miliónů korun se zdržel kvůli archeologickým nálezům, jinak by radnice kolaudovala už loni. Město tím po letech završilo evropský projekt Zámecké návrší za 400 miliónů korun. ČTK to řekl místostarosta Michal Kortyš (ODS).

„Nyní budeme dělat výběrové řízení na nábytek pro přízemí, kde bude aula a obřadní síň. Patro, kde bude knihovna, si vybaví Univerzita Pardubice. Začátkem září by budova mohla sloužit svému účelu,“ řekl Kortyš.

Město muselo projekt podoby přístavby přepracovat kvůli archeologickým nálezům, které odhalily pozůstatky středověkého i novověkého osídlení. Zahájení prací se zdrželo téměř o rok. Město předávalo stavbu v prosinci. Na dokončení získala radnice od poskytovatele dotací odklad. Evropské peníze ohrožené nejsou, podotkl Kortyš.

Upravený projekt muselo město obhajovat před Akademií věd, protože byl nutný její souhlas s odstraněním některých nálezů. Přístavba koleje je částečně zapuštěnou dvoupodlažní stavbou s malým pavilonem v podkroví. Přízemí je multifunkční místností pro aulu fakulty restaurování a obřadní síň. V patře přístavby vznikly interiéry s ochozem pro pobočku univerzitní knihovny.

„Nevzhledně ovšem zatím vypadá prostor před přístavbou. Na náklady města předláždíme veřejný prostor k silnici na Českou Třebovou a dořešíme napojení na zámecké návrší. Provedena bude i úprava zeleně,“ řekl Kortyš.

Doplněno Stavbaweb:
Piaristická kolej je součástí  programu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli, jehož cílem je oživení historických staveb návrší. Kolej se nachází v bezprostřední blízkosti litomyšlského zámku a spolu s budovami starého a nového  pivovaru definuje prostor před jeho vstupem.
Jedná se o významnou barokní stavbu, která  spolu s kostelem Nalezení sv. Kříže a původní piaristickou školou tvoří na návrší důležitý protipól zámku. Kolej bude sloužit Fakultě restaurování University Pardubice pro potřeby výuky i ubytování studentů. Součástí stavby je i nová přístavba fakultní knihovny, na nároží ulic Jiráskovy a Zámecké, která respektuje původní stavební čáru i stávající výšku sousedních říms a dotváří tak důležitý urbanistický prostor soudobou stavbou.
autorská zpráva
Projekt rekonstrukce a dostavby Piaristické koleje v Litomyšli na stránkách autorů - ateliéru Burian Křivinka Architekti najdete ZDE.

Piaristická kolej v Litomyšli
Revitalizace Zámeckého návrší

Související články:
Litomyšl začala se zpožděním s přístavbou piaristické koleje 10.12.2014

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz