Little Boxes on a Hill Side

Little Boxes on a Hill Side

(16. 5. 2016) Martin Lyga – semestrální práce

   
 
 
 
 

Little Boxes on a Hill Side

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze, zimní semestr 2015/2016, projekt oceněn Žlutou kartou Katedry architektury. Autor také obhájil 3. místo fakultního kola SVOČ 2016 v oboru architektura a stavitelství.

Zadáním bylo vytvořit koncept proměny parteru v Malešicích na Praze 10 mezi ulicemi Podle trati a Dřevčická, který je nyní zarostlý náletovou zelení. Mělo se jednat o sportovně relaxační veřejné prostory, ve kterých se nacházejí stavby tomu uzpůsobené.

Vedoucí projektu: Ing. arch. Luboš Knytl, Ing. arch. Ing. Jana Hořická, Ph.D.

Autorská zpráva
Na tomto konceptu pracovaly skupiny studentů, dílčí objekty už řešil každý jednotlivě. Náš tým se pokusil navázat na starou zástavbu Malešic, odkud vedl hlavní vstup a kde vzniklo tzv. akční centrum. Návaznost na ulici Počernickou jsme potlačili, naopak jsme zdůraznili staré Malešice rozpadem hmoty od hlavního vstupu směrem k jihu, kde jsme pozvolna přecházeli k relaxačním aktivitám. Ze severu tak vítal polyfunkční objekt kolegy Tomáše Kotrče, následovala kavárna Filipa Foltmana, posilovna Michala Šamonila a půjčovna sportovních potřeb kolegy Jana Kutáka, s přilehlou vodní plochou sloužící v zimě jako kluziště. Tyto objekty spojuje bulvár od zastávky Malešické náměstí, který končí u vodní plochy a přechází k louce, která se může využít pro fotbal, relaxace nebo piknik. Na konci parteru se nacházela budova se sály na jógu nebo balet, dále jsou zde vířivky, sauny, solná jeskyně a ovocný bar.
Tento objekt tedy slouží k relaxaci a odpočinku, proto jsme ho umístili na vzdálenějším klidném konci parcely. Většina zázemí se nachází pod úrovní terénu, což odráží týmový koncept ubírání hmoty ze severní strany, ale zároveň to napomáhá k vyzdvižení některých provozních celků nad úroveň terénu (sálů, vířivky a solné jeskyně). Společně s jejich umístěním na umělý kopec a schováním hlavního vchodu do ústraní by mohla budova získat mystickou a klidnou atmosféru.
Stavbu z jižní strany obklopuje vodní hladina, která v letních měsících napomáhá k jejímu ochlazování a zároveň se dá využít jako bazén k sauně nebo jako posezení u ovocného baru, který je přístupný po mostu z jižní strany. Výhledny jsou situovány tak, aby nabízely klidný pohled na přírodu a pozemek. Kolem objektu se nachází tzv. relaxační kola. Rámy z kol připevněné k zemi jsou doplněné o stojan na knihu a lampičku, která se ve večerních hodinách rozsvítí, jakmile se na kole bude šlapat.
Provoz je rozdělen na suchý a mokrý: ze suchého jsou přístupné oba sály ve vyšším patře, z mokrého provozu je přístupná vířivka, solná jeskyně (oboje ve vyšším patře) a sauna. Zároveň je tato část výdejním pultem spojena s ovocným barem. Součástí je také šatna pro trenéry, kteří mají svoji denní místnost a zázemí, s terasou ze které je přístup do vody.

Kapacita objektu: 60 osob (bez personálu)
Zastavěná plocha: 461 m2
Počet podlaží: 3
Aktivity: 2 sauny, 2 vířivky, solná jeskyně, 2 sály jóga/balet, ovocný bar, lehátkovna

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 5. 2016 16:51:49. Re: Little Boxes on a Hill Side. Jitka
16. 6. 2016 08:28:58. Re: Re: Little Boxes on a Hill Side. Filip

 
 
 
 

16. 5. 2016 16:51:49. Re: Little Boxes on a Hill Side. Jitka

  Může mi někdo vysvětlit, proč česká škola se sídlem v českém městě používá pro název projektu pro české město angličtinu? To si vážně myslí, že tím budou světoví? Předkové, kteří bojovali aby vybudovali České vysoké učení technické, se musejí obracet v hrobě.

16. 6. 2016 08:28:58. Re: Re: Little Boxes on a Hill Side. Filip

  No nevim o nich nic, ale je to zároveň název hezké písničky z r. 1961, mrkni na youtube místo neúspěšného startování flame ;) ... Jinak k projektu - je to pěkné, z obrázků a vizošky sálá příjemná atmosféra, (někde se zatoulal půdorys 1.np ?). V rámci studie nemá smysl řešit detaily a požadavky na technologii, koncept je fajn.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz