m4 architekti: Administrativní centrum Litochlebský park
(30. 11. 2012)
Stavebník: Tweelingen, a. s.
Architekt: m4 architekti, s. r. o. / Matyáš Sedlák, Milan Jirovec, Miroslav Holubec, Ondřej Kramoliš, Ondřej Tuček

m4 architekti: Administrativní centrum Litochlebský park
Stavebník: Tweelingen, a. s.
Architekt: m4 architekti, s. r. o. / Matyáš Sedlák, Milan Jirovec, Miroslav Holubec, Ondřej Kramoliš, Ondřej Tuček
Navrženou stavbou je výšková budova nájemního administrativního centra s občanskou vybaveností v parteru o 24 nadzemních podlažích, dvou střešních úrovních s využitím pro umístění technického vybavení objektu a jednom podzemním podlaží. Nájemní plochy pro občanskou vybavenost jsou situovány v 1. a 2. np a jedná se o plochy obchodní a stravovací. Mimo půdorys budovy jsou navrženy podzemní garáže o šesti podzemních podlažích. Součástí návrhu je i úprava navazujících ploch, které tvoří dílem předprostor a komunikační napojení domu, dílem zelené parkové plochy. Součástí zelených ploch je i regenerace stávající lipové aleje a rekonstrukce pietního místa - památníku obětem obou světových válek, jakožto pozůstatku původní zástavby obce Litochleby.
Lokalita Litochlebského náměstí je historicky stavebním pozemkem - v rámci původního konceptu JM i v ÚPn Bulvár zde byla plánována výšková budova, vhodně ukončující Chilskou ulici, přirozenou rozvojovou osu Opatova. Velká šance vytvořit zde lokální centrum pracovních příležitostí a tím i denního života je i v současné době živá, neboť po 15 letech se podařilo zcelit roztříštěnou majetkovou strukturu této oblasti a umožnit zde výstavbu. Jedná se o ideální lokalitu umožňující výstavbu v odstupu od obytných struktur a zároveň s potenciálem tvořit městské prostředí (vazba na metro, central park apod.)
Neexistence veřejné diskuse na téma rozvoj Jižního města, absence reflexe současného stavu a jeho postupné degradace však vyústila v podivný klid působící navenek dojmem, že na Jižním Městě je vše v pořádku. Každý stavební zásah je ale veřejností vnímán negativně, pouze jako něčí snaha vydělat si na úkor plně fungující struktury jejich Jižního Města. Díky tomuto stavu dnes (z hlediska stavební činnosti) Jižní Město silně stagnuje - což je alarmující zejména proto, že právě monofunkčnost sídliště je jeho velkým problémem a těžkým břemenem. Regulovaná výstavba je zde více než potřebná.
Kontroverznost plánované novostavby na Litochlebském náměstí je ovšem dána zejména tím, že pozemek, již dlouhodobě určený k zastavění, obsahuje v současné době neutěšenou a náhodně vzniklou parkovou úpravu. Principiální ochrana jakýchkoliv zelených ploch má dnes v myslích aktivistů Jižního Města absolutní přednost. Mezi architekty a urbanisty však v současné době sílí tlak na přehodnocení vnímaní zeleně - ne z hlediska kvantity - ale z hlediska kvality a charakteru. Zelené plochy jsou jistě určitou devizou Jižního Města, ale i jeho neskutečnou zátěží - jejich nestrukturovanost má devastující účinky. Údržba jasně definovaného parku je mnohem snazší, než údržba velkých, ale indiferentních ploch zeleně. Nakonec i na JM je v zelených prostorách vidět odcizení a vandalismus, dokazující ne zrovna jasnou identifikaci kvalit tohoto prostředí.
Situace na vlastním pozemku stavby je o něco složitější a to zejména z důvodu přítomnosti památníku obětem válek a blízkosti obytné zástavby. Památník obětem války je tvořen třemi kamennými stélami umístěnými v aleji s pravidelně umístěnými lípami. Alej, která byla v roce 1920 vysázena na paměť padlých legionářů z obce Litochleby na místní návsi nemá tedy jen symbolický význam, ale je i pozoruhodně zachovalou půdorysnou stopou původní struktury obce zmizelé pod sídlištěm.
Blízkost obytných staveb pak měla význam zejména z hlediska sledování potřebného zachování oslunění a osvětlení stávajících okolních objektů. Postupným konstruováním limitů výstavby nám vznikl prostorový model zastavitelnosti území, vedoucí k poměrně malé zastavěné ploše v rámci lokality.
Tato dvě omezení se ukázala zásadními pro koncept objektu. Půdorys je dán limitními křivkami oslunění, výška pak zadáním umístit zde objem 20 000m2 kancelářských ploch.
Vlastní objekt má půdorys zaobleného trojúhelníku s centrálně umístěným jádrem. Tento tvar je nosným architektonickým prvkem domu, umožňuje ideální využití kancelářské plochy a zároveň změkčuje a zaštíhluje siluetu domu. Proto je uvažováno jen s jednoduchým lehkým obvodovým pláštěm v kombinaci skel a pevné výplně kryjící konstrukci a případné parapety, v kombinaci se svislými lamelami eliminujícími tepelné zisky objektu. Lamely současně, díky svému prolamujícímu se tvaru, boří rovinatost fasádních ploch a vytvářejí dojem opticky zajímavé proměnné „kůže“ objektu.
V objektu se nachází především kancelářské plochy, v prvních dvou podlažích jsou navrženy obchody, kavárna a restaurace.
Podzemní garáže jsou z konstrukčních důvodů umístěny mimo půdorys objektu. Vlastní tvar a hloubka garáží jsou dány prostorovými limity stavebních pozemků. Hloubka stavební jámy je největší zátěží projektu. Přípravě stavební jámy s různými druhy pažení a rovněž celé podzemní stavbě garáží byla věnována v projektu extrémní pozornost, a to jak ze statických důvodů, tak z důvodů omezení případného negativního vlivu na okolí z hlediska podzemních vod, navazující infrastruktury i okolních stromů. Lípy malolisté vysázené v prostoru pietního místa byly již v předstihu připraveny na výstavbu zlepšením stanovištních podmínek progresivní metodou airspade.
Veřejný prostor je koncipován ve spolupráci s krajinářskými architekty jako součást širšího celku. Přestože je pozemek v současné době vnímán jako park, parkem není. Základní kompoziční prvek pietního místa se zde mísí se zelení vysázenou v akci Z na místě bývalého stavebního dvora po výstavbě sídliště. Při podrobném zkoumání lokality se nám podařilo nalézt jiné, daleko významnější souvislosti. V poměrně rozmanité zeleni kolem Litochlebského náměstí jsme vystopovali zbytky koncepce sídlištní zeleně a terénních úprav kolem kruhového objezdu – výsadby zahuštěných skupin borovic a bříz doplněných o javory na valech oddělujících křižovatku od sídliště. V souladu s myšlenkou doplnit to, co je kvalitní a nevnášet novodobé prvky, jsme náš koncept navrhli jako pokračování nalezených principů a vytvořili tak strukturu, která je funkční jak v současném kontextu, tak jako model pro rozvoj dalších segmentů kolem kruhového objezdu. Nosný motiv pohybu po kruhu v jisté distanci od křižovatky je zachován v návrhu parteru, vlastní pietní místo je pak ponecháno jako přesný přepis katastrální hranice bývalé návsi. Kontrast mezi zelenou plochou háje se zpevněnými plochami veřejného prostoru kolem budovy umožní čtení této historické stopy a umocní dojem z památníku.
Objekt je v současné době připravován na certifikaci v systému BREEAM pro dosažení stupně VERY GOOD. Tato certifikace má být zárukou dodržení principů udržitelnosti a minimální zátěže na životní prostředí jak v rámci výstavby, tak během provozu.
Autoři
Základní informace o objektu
Kategorie
Administrativa
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 20:42:31
Re: Re: Rodinný dům Tribuna.
To máte to samé, jako rodinný dům v Mníšku, který má nízké parapety. Nebo velká spousta předělávaných interiérů, kde se po úpravě vstupuje na WC přímo z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel. Ale stavebnímu úřadu bych za to až tak vinu nedávala. K souhlasu se stavbou se nepředkládá prováděcí projekt, za správnost projektu odpovídá projektant a stavby jako jsou rodinné domy se nechodí kolaudovat, protože se jen vydává souhlas s užíváním
7. 6. 2023 19:45:10
Re: Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy.
Jestli to nebude tím, že spousta požadavků je jen v ČSN, které dřív byly ale dnes nejsou závazné.
7. 6. 2023 16:46:45
Pujcky
Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 500.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 3 až 25 let v závislosti na výši úvěru. Je na vás, abyste prováděl měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: kdfin11@gmail.com
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!