Maják Járy Cimrmana

Maják Járy Cimrmana

(11. 6. 2012) Originální dřevěná rozhledna projektovaná architektem profesorem Martinem Rajnišem by se měla stát celoroční atrakcí Tanvaldska.
Místo stavby: Příchovice na Tanvaldsku
Výška rozhledny včetně stožáru: 23,7 m
Výška rozhledny po zastřešení: 19,2 m
Vyhlídková plošina je ve výši 16,9 m
Průměr rozhledny: 3,4 m
(doplněno Stavbaweb) 

 
 
 
 

Maják Járy Cimrmana

Originální dřevěná rozhledna projektovaná architektem profesorem Martinem Rajnišem by se měla stát celoroční atrakcí Tanvaldska.
Místo stavby: Příchovice na Tanvaldsku
Výška rozhledny včetně stožáru: 23,7 m
Výška rozhledny po zastřešení: 19,2 m
Vyhlídková plošina je ve výši 16,9 m
Průměr rozhledny: 3,4 m
(doplněno Stavbaweb) 

Maják Járy Cimrmana Maják Járy Cimrmana

Výstavba Cimrmanovo muzea má zpoždění, možná bude za rok

Kořenov (Jablonecko) 9. června (ČTK) - Muzeum fiktivního českého génia Járy Cimrmana se mělo podle původních plánů dnes otevřít v Kořenově na Tanvaldsku. Posedmé se tam konala Spanilá jízda cyklostezkou Járy Cimrmana. Stavba ale ještě nezačala, obec totiž nemá schválený územní plán. ČTK to řekla manažerka Svazku obcí mikroregion Tanvaldsko Kateřina Preusslerová.
Maják Járy Cimrmana
"Když se loni klepalo na základní kámen, tak jsme věřili, že letos bude hotové alespoň muzeum," uvedla Preusslerová.

Odklad podle ní způsobují administrativní průtahy. "Peníze i technika jsou, ale do přijetí územního plánu nelze začít stavět," konstatovala.

Schválení územního plánu v Kořenově oddaluje jiná stavba. Ministerstvu kultury se nelíbí záměr výstavby na místě bývalé hospody na Jizerce a vede se dohodovací řízení. Příznivci Járy Cimrmana doufají, že se územní plán podaří Kořenovu schválit do podzimu. V takovém případě by za rok, při dalším cimrmanovském setkání, mohlo být muzeum i s rozhlednou hotové.

Muzeum s dřevěnou rozhlednou ponese název Maják Járy Cimrmana a vyroste poblíž rekreačního areálu U Čápa. Mělo by se stát celoroční atrakcí a na Tanvaldsko, spjaté s Cimrmanovým liptákovským pobytem, přilákat víc turistů.

Dnes jim alespoň ukázali vzorek základové desky a tvořící se sbírku předmětů upomínajících na "mistrovo" liptákovské působení. Počet exponátů se už počítá na desítky. "Je mezi nimi třeba busta koně," zmínila Preusslerová. Co bude nakonec v muzeu k vidění, záleží i na aktivitě obyvatel Tanvaldska. Lidé mohou nosit cokoli, co s Cimrmanem souvisí, například nářadí, hudební či hasicí nástroje, oděvy či hračky.

Cimrmanovo působení v tomto regionu ale nepřipomíná jen Maják. Je to například i cyklostezka ze zlatoolešnických Vrší do Tanvaldu-Šumburku nebo socha s názvem Jára Cimrman v mlze, která je na budově tanvaldského kina.

U zrodu fiktivního génia před více než čtyřmi desítkami let stáli Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. Z jejich rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se posluchači 23. prosince 1966 o do té doby neznámém velikánovi dozvěděli poprvé.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz