Malešický háj

Malešický háj

(12. 8. 2021) LOXIA Architectes Ingenierie

   
 
 
 
 

Malešický háj

Na návrší malešické stráně bude do konce roku 2022 postaven moderní rezidenční areál Malešický háj. V pěti pětipatrových domech vznikne 106 bytů. Areál dotvoří park plný zeleně, díky kterému místní obyvatelé získají prostor pro trávení volného času a který celému areálu dodá příjemnou atmosféru. Nové bytové domy, které přirozeně doplní stávající obytnou lokalitu, pro investora U Malešického lesa s.r.o. (Metrostav Development a.s.) navrhlo architektonické studio LOXIA.

Architektonické řešení

Obytný areál Malešický háj je na první pohled tvořen 5 pětipodlažními bytovými domy. Ve skutečnosti se ovšem jedná o 2 objekty – objekt AB má řešenou společnou podnož 2 podzemních podlaží, ve které jsou umístěny garáže, sklepy a technické prostory, a stejně tak objekt CDE má společné dvojpodlažní podzemní podlaží. Do každého ze dvou podzemních podlaží, ve kterých je umístěno celkem 108 parkovacích stání, je samostatný vjezd z opačných stran objektů. Domy jsou situovány podél nové komunikace, která lemuje západní a severní hranici pozemku. Do každé nadzemní části domu je pak samostatný přístup z chodníku. 

„Střechy všech objektů, respektive nadzemních sekcí, jsme navrhli jako ploché s atikou. Poslední podlaží všech domů ustupuje od obrysu typických podlaží, díky tomu novostavby na první pohled zaujmou svým atypickým vzhledem. Fasády jsme horizontálně rozčlenili balkónovými deskami, které rozmělňují hmotu stavby, a fasáda se tím stává na pohled plastičtější. Pro finální úpravu fasády jsme zvolili elegantní kombinaci bílé a šedé barvy, v ustupujícím podlaží pak bude pro vizuální odlišení použita tmavě šedá barva s metalickým efektem,“ popisuje Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které je pod projektem Malešický háj podepsané.

Nový rezidenční areál nabídne celkem 106 bytů s dispozicemi od 1+kk až po 5+kk. Všechny byty mají vlastní balkón nebo terasu, součástí některých přízemních bytů pak budou oplocené soukromé zahrádky. V areálu bude na základě požadavku klientů (klientská změna) možné nabíjení elektromobilů v garážích u zvolených parkovacích stání a instalace systému Smart home do jednotlivých bytů, díky kterému obyvatelé získají chytrou domácnost, kterou je možné ovládat na dálku.

Kromě novostaveb vznikne také kvalitní veřejný prostor
Nový bytový areál navrhli architekti tak, aby odpovídal urbanisticko-architektonickému charakteru okolního prostředí. Bude postaven na kopci, kde aktuálně již několik novostaveb stojí. Cílem architektů ze studia LOXIA tedy bylo vytvořit takový rezidenční areál, který v konkurenci okolních staveb jednoznačně obstojí.  „Chtěli jsme vytvořit areál, který bude vynikat čistými a jasnými liniemi, bude se pyšnit použitím ušlechtilých materiálů a zaujme svou krásou v architektonickém detailu,“ vysvětluje Jana Mastíková. Hranice řešeného území jsou tvořeny Malešickým lesem, domem pro seniory a bytovými a rodinnými domy. Jedná se tedy o klidnou lokalitu, kterou novostavby přirozeně doplní. „Rezidenční areál jsme tedy navrhli tak, aby při zachování stávajících tras s napojením na pěší trasy v areálu umožnil pěší propojení do Malešického lesa, který je dominantou této lokality a který k trávení volného času využívají obyvatelé celé městské části,“ říká architektka. 

Součástí rezidenčního areálu bude také veřejný prostor v podobě parku s betonovými a mlatovými chodníky, který v komplexu vytvoří příjemnou atmosféru. Projektanti nezapomněli ani na hmyzí domečky, bosonohou stezku, větší kameny určené k posezení a amfiteátr kolem stávajícího centrálního stromu. Tato místní dominanta v podobě dubu letního bude v rámci zahradnických úprav doplněna výsadbou nové zeleně, jejíž složení bylo pečlivě vybráno a zahrnuje například platany, habry, růže, trvalky nebo okrasné trávy. Park bude otevřený, a tedy přístupný nejen obyvatelům novostaveb, ale i lidem z okolí. „Význam veřejného prostoru v čase jednoznačně roste. V našem studiu se proto při navrhování bytových domů vždy zaměřujeme nejen na domy jako takové, ale i na přidanou hodnotu v podobě kvalitně zpracovaného a funkčního veřejného prostoru s udržovanou zelení, ve kterém mohou místní trávit svůj volný čas,“ vysvětluje Jana Mastíková.

Parametry bytových domů Malešický háj
Generální projektant: LOXIA Architectes Ingenierie s.r.o. 
Stavebník/vlastník: U Malešického lesa s.r.o. (Metrostav Development a.s.)
Hrubá podlažní plocha: 9 050 m2
Počet garážových parkovacích stání pro obyvatele: 108 
Předpokládaný počet bytů v bytových domech: 106 bytů

Tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 8. 2021 18:08:34. Re: Malešický háj. arch
20. 8. 2021 13:31:54. Re: Re: Malešický háj. Jitka
20. 8. 2021 17:36:56. Re: Re: Re: Malešický háj. arch
24. 8. 2021 23:23:56. Re: Re: Re: Re: Malešický háj. Jitka

 
 
 
 

17. 8. 2021 18:08:34. Re: Malešický háj. arch

  Proc se prosim v dobe, kdy jsou nejdrazsi nemovitosti v historii, a kdy se bez problemu proda i zemljamka bez oken, porad stavi tupa developerska vystavba, ktera esteticky patri tak do roku 2003? Clovek by si myslel, ze by treba developeri mohli byt trochu odvaznejsi a odvazat se treba az natolik, ze by dali projekt nejakym dobrym architektum...

20. 8. 2021 13:31:54. Re: Re: Malešický háj. Jitka

  Napadají mě hned dva důvody. Prvním je dlouhá doba od zahájení přípravy projektu přes schvalovací proces vč. všech výběrových řízení a druhým možný strach stavebních úřadů (a možná i developera) z reakce účastníků řízení při žádosti o cokoliv výjimečné.

20. 8. 2021 17:36:56. Re: Re: Re: Malešický háj. arch

  Pardon, ale to je uplny nesmysl. Svalovat vinu na urady a stavebni zakon je oblibeny narativ developeru (predevism Central Groupu). Kdyz se podivate napr. na rezidencni projekty Karlin Group, tak ty jsou kvalitativne daleko lepsi nez tenhle "Malesicky haj". Takze to jde. Jen se proste Metrostavu nechce, protoze bez problemu prodaji i uplny sunt.

24. 8. 2021 23:23:56. Re: Re: Re: Re: Malešický háj. Jitka

  Asi jsem se špatně vyjádřila. Já tu vinu úřadům nedávám, jen uvádím možné úvahy nebo výmluvy developerů. Pokud jsou někde odvážnější, tak gratuluji. Na druhou stranu stavební úřad nemůže něco nepovolit jen proto, že je to nudné, levné, ...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz