Márnce u kostel svatého Jiří v Jiříkově na Šluknovsku

Márnce u kostel svatého Jiří v Jiříkově na Šluknovsku

(11. 2. 2013) (ČTK) - V Jiříkově na Děčínsku chtějí opravit více než 280 let starou márnici. Záchrana stavby přijde na 670.000 korun, o dotace místní farnost žádá Ústecký kraj, litoměřické biskupství i ministerstvo kultury. Autorem stavby i blízkého kostela svatého Jiří je zřejmě bratr slavného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera Georg Aichbauer mladší. ČTK o chystané rekonstrukci informovala projektová manažerka Římskokatolické farnosti Jiříkov Klára Mágrová.

 
 
 
 

Márnce u kostel svatého Jiří v Jiříkově na Šluknovsku

(ČTK) - V Jiříkově na Děčínsku chtějí opravit více než 280 let starou márnici. Záchrana stavby přijde na 670.000 korun, o dotace místní farnost žádá Ústecký kraj, litoměřické biskupství i ministerstvo kultury. Autorem stavby i blízkého kostela svatého Jiří je zřejmě bratr slavného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera Georg Aichbauer mladší. ČTK o chystané rekonstrukci informovala projektová manažerka Římskokatolické farnosti Jiříkov Klára Mágrová.

Barokní márnice v Jiříkově ( foto:  Klára Mágrová)
V Jiříkově chtějí opravit více než 280 let starou barokní márnici

Pětiboká márnice z roku 1729, která stojí na hřbitově u kostela v centru Jiříkova, je kulturní památkou. "Současný stavebně-technický stav objektu je havarijní. Část střechy i korunní římsy se zřítila. Poškozeny jsou vnější i vnitřní omítky, zdivo je zvětralé," popsala Mágrová. Farnost plánuje opravu krovu, vyzdění korunní římsy, opravy podhledů a položení nové krytiny z přírodní břidlice.

Autorem kostela a zřejmě i márnice byl pražský stavitel Johann Georg Aichbauer mladší, navrhnul i podobu kostelů v nedalekých Starých Křečanech, Jilemnici nebo Buquoyského paláce v Praze, kde sídlí francouzské velvyslanectví. Podnět ke stavbě kostela dal tehdejší majitel šluknovského panství Alois Thomas Raimund hrabě Harrach. "Počátkem 20. století byl objekt částečně upraven a využit pro potřeby pomníku obětí válek," uvedl jiříkovský farář páter Jozef Kujan.

Jiříkov leží na západním okraji Šluknovského výběžku. V současné době žije v městečku plném církevních památek kolem 4000 lidí, ještě na začátku minulého století mělo město 10.000 obyvatel. Kromě kostela svatého Jiří stojí v části Filipov na hranici s Německem bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů z roku 1870. V lednu si tam každý rok stovky věřících připomínají zázračné uzdravení jiříkovské obyvatelky Magdaleny Kade v roce 1866. Ve zdejším klášteře svatého Karla Boromejského žily do 90. let minulého století jeptišky, které se staraly o nemocnici a později o ústav sociální péče. V současné době se klášter snaží opravit středisko volného času Schrödingerův institut, které se stará o děti ze Šluknovského výběžku.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz