Marte Marte Architects: most přes řeku Alfenz v údolí Montafon

Marte Marte Architects: most přes řeku Alfenz v údolí Montafon

(19. 6. 2013) Nový most pro cyklisty a pěší ve Vorarlbersku

 
 
 
 

Marte Marte Architects: most přes řeku Alfenz v údolí Montafon

Nový most pro cyklisty a pěší ve Vorarlbersku

Architekti: Marte Marte Architects
Místo: Montafon Tal, Vorarlberg, Rakousko
Realizace: 2010
Foto: Marc Lins

Vstup do údolí Montafon je topografickou překážkou. Přístup k tomuto nejjižnějšímu údolí Vorarlberska, obklopeného vysokohorskými pásmy Alp, nabízejí železnice, federální dálnice a nová cyklostezka. Rovnoběžně s těmito trasami údolím protéká ledovcová řeka Ill, která se často rozvodňuje, řeka Alfenz do ní vtéká od východu.Pár metrů před soutokem překlenul přítok nový betonový most, který je bezpečným přechodem přes Alfenz pro cyklisty a pěší.  Spodní nosnou konstrukci nebylo možné použít kvůli uložení na zemi a požadované ochraně před povodněmi. Řešením byl krytý most s nosností na bocích.


Podle bionických principů byly na bočních stranách nepravidelně rozmístěny vzpěry a kleštiny, výrazně silnější na koncích, což dalo vzniknout zastřešenému mostu s otevřenými stranami. Sklon vazníků určuje smyková síla, je tedy tím strmější, čím jsou vzpěry blíž mostnímu uložení.
Více souvislá je stěna směrem k silně dopravně zatížené silnici, zatímco na straně obrácené k řece Ill se nabízí výhled do přírody skrze prázdné trojúhelné rámy. Nosný stěnový rám reaguje na vlivy životního prostředí a zatížení prostřednictvím různě velkých otvorů.

Charakter a celková estetika jsou výsledkem konstrukční logiky a efektivního využití materiálů.  Ve výsledku se napojení na cyklostezku  Bludenz - Schruns doslova "masivně" zlepšilo, protože mostu si stěží lze nevšimnout díky jeho strohému designu, a protože je výrazným místem v síti mobility bez automobilů.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz