Marte Marte Architekten: Most přes soutěsku Schanerloch

Marte Marte Architekten: Most přes soutěsku Schanerloch

(18. 12. 2013) Most přes soutěsku Schanerloch je součástí půvabné silničky z Dornbirnu do malebné vesničky Ebnit u řeky Dornbirner Ach na úpatí vorarlberských Alp.

 
 
 
 

Marte Marte Architekten: Most přes soutěsku Schanerloch

Most přes soutěsku Schanerloch je součástí půvabné silničky z Dornbirnu do malebné vesničky Ebnit u řeky Dornbirner Ach na úpatí vorarlberských Alp.

Architekti: Marte Marte Architekten; Bernhard Marte, Stefan Marte
Místo: Dornbirn, Rakousko
Realizace: 2005
Foto: Marc Lins

Působivá cesta do této starobylé sídelní oblasti se vyznačuje řadou přírodních skalních tunelů a kamenných mostů. Nový most vychází ze známé typologie kamenného klenutého mostu, moderní technologie však dotahuje geometrii oblouku ke krajním limitům.


Snížení oblouku na staticky nezbytné minimum je kombinováno s kroucením podél jedné osy, které rovněž reaguje na ohyb silnice, neboť zatáčka bezprostředně navazuje na most v obou jízdních směrech.

Výsledkem je betonová plastika, která možná vypadá nenápadně v plánu i z pohledu řidiče, ale viděno z břehu řeky, vinoucí se soutěskou, most odhaluje své přesvědčivé kouzlo: hravě napodobuje zmrzlou dynamiku horské silnice a v železobetonu přesně vystihuje toto dramatické místo. Dokonalý tvar, mistrovský návrh a statické výpočty přesně stanovily velkolepou scenérii.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz