Masaryčka

Masaryčka

Masarykovo nádraží, Praha 1

(14. 9. 2021) studio archicraft

   
 
 
 
 

Masaryčka

V prostorách prvorepublikové Císařské restaurace na Masarykově nádraží byla otevřena restaurace Masaryčka. Zaměřila se na tradiční českou kuchyni, kde plzeň teče proudem; značka Pilsner Urquell se tak promítla i do designu interiéru. Prostor svou velikostí i dekorativností působí honosně, proto jsme hledali hranici, Historické prvky jsme nekopírovali, ale hledali jsme v nich inspiraci. Například původní podlaha byla dřevěná, proto jsme se rozhodli také pro dřevo, ale vlysy kladené do stromečku nahradila široká prkna. Oživili jsme tradici používání jasanového dřeva pro stoly a lavice v restauracích. Pro provoz je to vhodný materiál, jeho bohatá kresba navíc dodává interiéru život. Dřevěné obložení stěn vychází z motivů linek trati při pohledu z ptačí perspektivy. Linie obkladu jsou tedy jakousi modifikací pohledu shora na depo se svítícími vlaky a vynikají tak svou dynamičností.


Velkorysost prostoru má své pro i proti, způsobuje akustické problémy. Nepříznivou akustiku jsme řešili kovovými konstrukcemi se zavěšenými dýhami, které brání šíření hluku, a navíc prostor zútulňují. Zvuk pohlcují také dřevěné obklady s polstrováním. Pohledy na historické stropy jsme zachovali.

Co se týče značky Pilsner Urquell, veškeré kovové konstrukce jsou v zelených odstínech, což navíc odkazuje na zelené kovové a litinové konstrukce Masarykova nádraží. Konstrukce svým tvarem připomínají opět linky tratě.
 
Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2021

 
 
 
 
50.0878514
14.4324972
Masaryčka

Masaryčka
Masarykovo nádraží
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz