MASS Design Group: Bydlení pro lékaře v Butaru

MASS Design Group: Bydlení pro lékaře v Butaru

(18. 6. 2013) První fáze výstavby domů pro lékaře v Butaru ve Rwandě

 
 
 
 

MASS Design Group: Bydlení pro lékaře v Butaru

První fáze výstavby domů pro lékaře v Butaru ve Rwandě

Architekti: MASS Design Group
Místo: Butaro, Rwanda
plocha: 500 m2
Realizace: 2012
Foto: Iwan Baan

Partners In Health (PIH), globální průkopníci ve zdravotní péči, se v roce 2005 spojili s rwandským Ministerstvem zdravotnictví a rozšířili přístup ke zdravotní péči na venkově země. Zejména se to týkalo kraje Burera s 340 000 obyvateli, jejichž přístup ke zdravotní péči byl velmi omezený. PIH si uvědomil, že získat ke spolupráci architekty může přinést další zlepšení v oblasti péče o zdraví. A tak spolu s MASS Design Group (MASS) začali v roce 2008 projekt krajské nemocnice v Butaru. Mezioborová spolupráce včetně propracovaného poučení od lékařů, zdravotních sester, zaměstnanců a veřejnosti kultivovala nové představy o tom, jak navrhnout projekt pro lepší zdravotní péči. Odhalila také klíčovou otázku v distribuci zdravotní péče: nová zařízení budou udržitelná, jen pokud mohou i nadále přilákat nejlepší pracovníky a udržet si je v dlouhodobém horizontu. MASS, PIH, a jejich partneři, vedeni Nadací Daniela E. Pontona, zahájili vícefázovou výstavbu bydlení, aby do této venkovské oblasti přilákali skvělé odborníky a udrželi si je. Bydlení tím, že poskytuje prostor pro oddech a zotavení, hraje klíčovou roli v poskytování nejlepší úrovně zdravotní péče pro domácí komunitu.
Nyní stojí na terasovitém svahu čtyři domy se dvěma ložnicemi (zhruba 1300 čtverečních stop každý), jen pět minut pěšky z nemocnice. Konstrukce je zaměřena na inovaci, bezpečnost vůči zemětřesení a udržitelnost (používají se lokální materiály). Čtyři duplexy jsou postaveny z hliněných tvárnic CSEB, vyrobených v místní dílně z místní hlíny vytěžené v místě stavby. Ve srovnání s tradičním stavěním z betonových bloků nebo pálených cihel používá se u staveb z CSEB méně cementu, není potřeba přepravovat materiál, eliminuje se potřeba pálení (a tím odlesňování), a vytvářejí se pracovní místa pro výrobu hliněných bloků.
Po otestování místní hlíny MASS přivezl lis a zahájil trénink výroby na místě. Rozvoj dovedností byl důležitý kvůli vybudování kapacity pro další stavění bezpečných a udržitelných budov, jak komunita poroste. Komunita má nyní deset zapracovaných členů, kteří jsou s to vést výrobu a dělníky, dohromady vyrobí 29 000 tvárnic během tří měsíců. Tento unikátní lis a vhodná forma bloků umožňuje použít výztuž, což je funkce v této seismické zóně nutná.
Železobetonový skelet podporuje seizmické síly CSEB. Na vnějších zdech jsou bíle natřené omítky a část fasád má druhou vrstvu ze sopečného kamene z místního pohoří Virunga. Všechny povrchy ukazují na kvalitní místní řemeslné zpracování. Podobně i všechno vnitřní zařízení je vyrobeno místně: nábytek z cypřišového a borového dřeva, na místě odlévané betonové dřezy, lehké kovové armatury nebo řemeslné dveře na míru, vytvořené z šikmých kusů, které zbyly z dřevěných příhradových krovů z eukalyptového dřeva (muvura v jazyce Mashi).Kromě toho, že jsou do Butara lákáni odborní lékaři, znamenal projekt také učební proces pro místní obyvatele. Vše vyráběli a montovali místní zedníci, tesaři a další řemeslníci, kteří naopak architekty učili místním stavebním tradicím. MASS nakonec zaměstnali celkem 900 lidí a utratili za materiál, výrobu a stavění 400 tisíc dolarů, které šly do místního hospodářství. Projekt bydlení pro lékaře v Butaru byl dokončen v listopadu 2012.
V domech nyní bydlí jak lékaři ze Rwandy, tak přistěhovalí odjinud ze světa. Jde o první fázi mise známé jako Umusozi Ukiza, tj. Léčivý kopec. V dalších fázích přibude další bydlení pro zaměstnance i rodiny pacientů prvního centra pro léčbu rakoviny ve Rwandě. Architektem tohoto centra je opět MASS.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz