Mateřská škola „Mydlinky"

Mateřská škola „Mydlinky"

(15. 6. 2020) Hospodárná školka jako vesnické hospodářství

   
 
 
 
 

Mateřská škola „Mydlinky"

Praha 12 bude mít za dva roky novou hospodárnou školku. MŠ Mydlinky jsou unikátní nejen svým nakládáním s energiemi a technickým řešením, ale celým konceptem udržitelného hospodářství. Školka vhodně doplní lokalitu, která zažívá stavební boom. Autorem projektu je LOXIA, která stojí mimo jiné i za návrhem nové radnice městské části.

Chytrá architektura pro zdraví a pro život
Budova je navržena v pasivním standardu. „Navrhli jsme řešení, které využívá nejpokročilejších technologií a stavebních postupů s ohledem na životní prostředí. Využíváme orientaci světových stran, izolaci zeminou, zpětným získáváním tepla a řízeným větráním pomocí rekuperace. Na energetickém štítku budovy bude ‚A‘, tedy nejvyšší známka,“ vysvětluje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které školku projektovalo. Vyšší počáteční investice se vrátí na dlouhodobě levnějším provozu, roční spotřeba energií na vytápění nepřesáhne 15 kWh na 1 m2, což je pro příklad cca třetinová spotřeba oproti už tak úspornému nízkoenergetickému standardu a například staré budovy mají spotřebu i více než třináctinásobnou. Díky sofistikovanému systému větrání se i přes maximální zateplení netvoří plísně. „Když jsme s tímto návrhem přišli za radními, tak nás v tom Praha 12 plně podpořila a já jsem ráda, že občanská výstavba jde příkladem,“ dodává autorka projektu. Budova je navržena ve 3D modelku a po kompletním dokončení projektové dokumentace proběhne výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Udržitelnost jak na dětském hřišti, tak na políčku se zeleninou
Budova zapuštěná do svahu ušetří také prostor na pozemku, který bude využit pro eko-klubovnu s chovem drobných zvířat. Králíci či slepičky mohou pobíhat po trávníku v areálu i na střeše. Na pozemku se také nachází mnoho dřevin, které budou po dendrologickém ošetření zachovány. Projekt tedy pracuje s přírodou, která už na místě je, a jen do ní vnáší nový moderní prvek. Na plánování zeleně se podílí i odborníci na permakulturu a principy udržitelného pěstování, protože architekti navrhli i záhony. Děti je budou moci společně zakládat, udržovat, sklízet i kompostovat. Z přírodních materiálů bude i několik dětských hřišť a prolézaček. „Stavíme školku primárně pro městské děti a chtěli jsme jim přinést pravý venkovský zážitek tak, jako jsem v dětství zažívala já u babičky na vesnickém hospodářství,“ přibližuje vizi školky její architektka. V průběhu studie byl projekt konzultován s odborem školství MČ Prahy 12 a podílely se na něm i ředitelky místních školek.

Školka přispěje k rozvoji městské části
Ke školce přiléhající ulice K beránku bude upravena na jednosměrnou tak, aby byla zachována podélná parkovací místa. Doprostřed bude umístěn vyvýšený zpomalovací práh, pro bezpečné přecházení z budovy třeba na přilehlé veřejné hřiště. Novostavba taktéž naváže na pěší trasu, která vede kolem bytových domů z brownfieldu po bývalém Modřanském cukrovaru. Občanskou vybavenost zajistí také budova nové radnice, která se nachází nedaleko v ulici Generála Šišky. Úřad byl měl být uveden do provozu o rok dříve než školka. 

tisková zpráva
Zdroj foto: LOXIA a.s. Doplněno Stavbaweb:
(ČTK) – Nová mateřská škola v Praze 12 by se měla začít stavět na jaře příštího roku, a to na pozemku u ulic Dolnocholupická, K Beránku a Lešetínská. Hotová by měla být v září roku 2022. Školka s názvem Mydlinky bude mít kapacitu 100 dětí. Cena stavby vzejde ze soutěže na zhotovitele, která by se měla konat na konci roku. Na dotaz ČTK to  uvedl první místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos (ODS).
"V současné době probíhá příprava projektové dokumentace pro sloučené územní a stavební řízení, následně se bude sestavovat výkaz výměr a prováděcí dokumentace. Až v tomto momentu bude možné upřesnit cenu stavby. Výsledná cena pak vzejde ze soutěže na zhotovitele stavby," uvedl Kos.
Stavba by podle místostarosty měla být financovaná z fondů Evropské unie, z prostředků městské části, finančních příspěvků od developerů a od pražského magistrátu. "O způsobu financování se vedou jednání s hlavním městem Prahou a zároveň probíhá příprava žádosti na financování z fondů EU," dodal.
Záměr výstavby mateřské školy Mydlinky schválila rada městské části 27. června 2019. Projekt vznikl v architektonické kanceláři Loxia.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

 
 
 
 
49.998778
14.412583
Mateřská škola „Mydlinky"

Mateřská škola „Mydlinky"

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz