Mateřská škola Úsměv

Mateřská škola Úsměv

Pražského povstání 1711, Benešov

(18. 12. 2018) ateliér AGE project

   
 
 
 
 

Mateřská škola Úsměv

Výstavba nové mateřské školy byla z hlediska historie stávající školy žádoucí – technický stav původní školy nevyhovoval a stával se nebezpečným pro samotné uživatele. Pavilonová stavba z roku 1978, jejíž lesk už dávno pominul, a vnitřní i venkovní prostory začínaly být nevyhovující z hlediska hygienických norem i pedagogických trendů dnešní doby.

Jedná se o největší modulární stavbu v Čechách, která byla postavena za rekordních 191 dní včetně demolice původní stavby. Novostavba byla navržena jako dvoupodlažní budova pro 140 dětí. Základním principem opláštění je hravá variace různých odstínů šedých fasádních kazet s provětrávanou mezerou. Vodorovné dominantní prvky fasády tvoří předsazené kastlíky nad okny, které jsou barevně pojaty v několika odstínech. Obvodové stěny jsou řešeny jako sendvičové panely.
Na bocích budovy jsou umístěna úniková ocelová schodiště.

Provozně se jedná o objekt s pěti třídami s vlastním zázemím pro děti (šatny, umývárny, sklady hraček a lůžek), pro personál (hygienické zázemí, denní místnosti, sborovna). Mezi další prostory patří multifunkční výuková místnost, zázemí pro učitelky, denní místnosti uklízeček, moderně vybavená kuchyň, sklady potravin a technologická místnost. Nelze vynechat prostorné zádveří přezouvány a vstupní halu s klouzačkou z druhého nadzemního podlaží, která je bezesporu dominantním prvkem budovy.

Na zahradě o ploše 3661 m2 byly realizovány terénní úpravy, jako jsou tunely a kopce. Umístěno je zde velké množství herních prvků včetně altánů a domečků. Celý koncept školky i zahrady byl projektován tak, aby splňoval požadavky na polytechnické vzdělávání. Děti si zde nenásilnou formou zažívají zákony fyziky, chemie a dalších přírodovědných věd, což je současným trendem, který rozvíjí v předškolním věku zájem o technické a přírodovědné obory.

Autorská zpráva

Novostavba Mateřské školy Úsměv v Benešově získala Titul Stavba roku Středočeského kraje 2018 a Cenu hejtmanky Středočeského kraje 2018

Hodnocení poroty: Stavba prezentuje kvalitní architektonické řešení, které použitím modulárního systému zároveň skloubilo požadavky na rychlou výstavbu. Řešení areálu je založeno na jednoduchém, ale o to více funkčním prostorovém konceptu. Moderní budova vyniká pečlivým řešením proporcí i vnitřních prostorů, spolu s rozsáhlým hřištěm poskytuje dětem komfortní a příjemné prostředí. Zároveň je vhodně začleněná do okolní obytné zástavby.

Autor a projekt: ateliér AGE project, s.r.o. – Ing. Milan Mlada, Ing. arch. Adéla Křížová, Ing. arch. Vít Průša; Statika - Ing. Jiří Zikmund; PBŘ - Daniel Jech; Zdravotechnika - Ing. Jan Rabiňák; Vzduchotechnika - Ing. Martin Lučanský a Ing. Michal Ježek; Vytápění - Ing. Jan Mašata; Silnoproud - Ing. Daniel Hajzler; Slaboproud - Ing. Stanislav Marhold a Pavel Čada; MaR - Ing. Vladimír Píša; Dopravní řešení - Ing. Zdeněk Fiedler

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz