Mateřská škola v Dobříni

Mateřská škola v Dobříni

Dobříň, okres Litoměřice

(27. 6. 2018) Atelier 8000

   
 
 
 
 

Mateřská škola v Dobříni

Pozemek, který si pro stavbu mateřské školky pro 30 dětí obec vybrala, je jeden z nejkrásnějších v místě. Jedná se o proluku na historické návsi, s výhledem na řeku a odpovídající plochou pro zahradu.
Základní vizí stavby bylo její zasazení do okolí v symbióze s krajinou i vesnicí. Historickému kontextu zdejší lidové architektury byla zcela podrobena tvarová koncepce. Barevné i materiálové řešení vychází z vjemu ducha místa, což se podepisuje na stavbě její „zemitostí“. Abstraktně stavba vychází z klasického vesnického domku se sedlovou střechou. Rustikální prvky jsou uplatněny i na fasádě, jež je obohacena o figurální motivy sochařské výzdoby odkazující na zdobnost tradiční architektury spojené s daným územím. Autorem je sochař a výtvarník Jiří Vorel, který má k lokalitě osobní vztah.

Mateřská škola v Dobříni je návratem do světa pohádek, do světa dětí. Respektuje jejich vize a přání, má připomínat chaloupku, která přes svůj rozpadající se vzhled poskytuje harmonii, teplo a možnost pořádně se vyřádit. Prostorový koncept vnitřního uspořádání pracuje s otevřeností a vymezuje se vůči sterilitě mateřských školek obvyklé v českém prostředí. Dítě může počmárat stěnu a není za to potrestáno. Stává se pánem prostoru, který může svobodně přetvářet. Nejsou žádná pravidla, jak s ním nakládat, pouze rámec, jehož atmosféru si vytvoří uživatelé. V rámci tohoto chápání se školka bude neustále vyvíjet a přetvářet.

Stavbu obdélníkového půdorysu obklopuje zahrada s ovocnými stromy. Její střecha se stala výrazným architektonickým a identifikačním prvkem – od severu je klasická sedlová se sklonem 35°, směrem k jihu hřeben pozvolna klesá a plynule se přibližuje k jedné stěně budovy. Krov střechy je dřevěný, konstrukční uspořádání reaguje na rozpon. Zhruba 8 m od severního štítu je sklon změněn, takže vznikl otvor pro okno, které pobytový prostor dětí bazilikálně osvětluje jižním světlem. Tam, kde to je možné, je interiér otevřen do krovu.

Dům vyhovuje podmínkám stavění v zátopové oblasti. Tato koncepce se promítla jak do technického řešení a volby materiálů, tak do interiérové koncepce. Objekt je založen na základových pasech a patkách z prostého betonu, svislé obvodové a vnitřní nosné konstrukce jsou z keramických bloků, aby odolaly případnému zaplavení. Vnitřní nenosné svislé konstrukce jsou vyzděné z keramických příčkovek. Otvory ve svislých konstrukcích byly voleny tak, aby zaplavení vodou buď odolaly, nebo aby je naopak bylo možné snadno vyměnit za nové. Střešní krytina je z hliníkového plechu v barvě mědi.

Autorská zpráva

Foto: Ondřej Bouška

Autor: ATELIER 8000 spol. s r.o.; spoluautor Pavel Kvintus; spolupráce Jiří Vorel (sochy)
Investor: Obec Dobříň
Celkové stavební náklady: 9 250 000 Kč
Plocha: 368 m2


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
50.4375907
14.2937904
Mateřská škola v Dobříni

Mateřská škola v Dobříni
Dobříň, okres Litoměřice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

28. 6. 2018 13:28:11. Re: Mateřská škola v Dobříni. Jitka

 
 
 
 

28. 6. 2018 13:28:11. Re: Mateřská škola v Dobříni. Jitka

  Tady bych chtěla být dítětem.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz