Mateřská škola Všetaty

Mateřská škola Všetaty

Všetaty - Přívory

(22. 8. 2019) Prodesi/Domesi

   
 
 
 
 

Mateřská škola Všetaty

Veřejných staveb ze dřeva v Česku pomalu, ale jistě přibývá. Typologické spektrum sahá od prvků malé architektury v krajině a na venkově přes vyhlídkové věže, požární zbrojnice či kulturní domy, až po objekty, které patří i do městské zástavby. Kupříkladu mateřské školy na bázi dřevěných konstrukcí, které mají navíc přidanou hodnotu pro společnost: zdravé a jedinečné, dřevem vonící prostředí pro nejmenší.

Novostavba jednotřídky ve Všetatech – Přívorech doplnila budovu mateřské školy. Návrh reagoval na tvar pozemku tak, aby oddělila zahradu od silnice přiléhající k její východní straně. Vstupní fasáda se obrací ke stávající budově a vytváří tak přirozený centrální prostor, kudy přicházejí rodiče s dětmi. Výhled do zahrady z denní místnosti je naopak díky prolomení západní fasády chráněn před provozem u vstupního prostoru. Prosklenými plochami se sníženým parapetem se hlavní místnost budovy otevírá do zahrady. Dopolední slunce prosvětluje denní místnost ze strany ulice třemi velkými okny. Využití svislého laťování na fasádě umožňuje pracovat s mírou zakrytí okenních otvorů dle potřeby proslunění, soukromí a bezpečnosti.
Dispoziční řešení vzešlo mimo jiné i z rozhovorů a diskuzí s učitelkami školky. Návrh byl založen na přehlednosti, vizuálním propojení prostorů, minimalizaci chodeb a maximálním využití podlažní plochy pro pohyb dětí. Velkými okny prostupuje zahrada do interiéru. V celém objektu jsou využity parapety snížené na přirozenou výšku pro děti. Nadsvětlíky interiérových dveří pomáhají propojovat prostory tam, kde plné dveře zajišťují soukromí.
Zastřešený vstupní prostor poskytuje ochranu před nepřízní počasí i letním sluncem a nabízí dostatek místa pro sezení. Velké okno umožňuje dětem oční kontakt s kamarády, kteří jsou již v šatně. V prostoru za vstupem se nachází lavice pro zouvání a obouvání bot, následuje šatna dětí, která je již „čistým prostorem". Kancelář s šatnou učitelek na šatnu přímo navazuje. Spolu s prosklenými dveřmi tak dispozice usnadňuje dohled nad všemi místnostmi zejména v ranních hodinách. Hlavní prostor celé budovy – denní místnost, přímo sousedí s toaletami, šatnou a výdejem jídla. Za vestavěnými skříněmi, na protilehlé straně denní místnosti, jsou umístěné sklady matrací a učebních pomůcek. Denní místnost je vizuálně výrazně propojená s terasou, kterou ohraničuje živý plot.
Přípravna obědů a svačin je přístupná ze „špinavých prostor" školy, aby se služba přivážející oběd nemusela přezouvat.
V areálu mateřské školy také byla revitalizována zahrada, kde jsou nové hrací prvky z akátu. Školka nyní poskytuje příjemné, funkční a zdravé prostředí pro 26 dětí.

„Věřím, že stavba pozitivně ovlivní vztah vyrůstající generace nejen ke dřevu jako udržitelné a krásné variantě, ale i k samotné architektuře. Smrkové dřevo jako hlavní stavební materiál školky spoluvytváří atmosféru interiéru. Jeho přirozenou kresbu jsem doplňovala jemnými odstíny s důrazem na detaily, které děti vnímají výrazně více než dospělí,“ říká architektka Klára Vratislavová. Její kolega Pavel Horák dodává: „Věříme, že mateřská škola ve Všetatech jako moderní dřevostavba se stane inspirací pro další investory z veřejného sektoru.“

Tisková zpráva
Foto: Lina Németh


Investor: Městys Všetaty
Architekt: Prodesi/Domesi – Ing. arch. Klára Vratislavová, Ing. arch. Pavel Horák
Projektant: Ing. Josef Tománek
Interiér: Ing. arch. Klára Vratislavová
Projektový manažer: Ing. Zdeněk Konvalina
Stavební manažer: Ing. Jan Vodrážka
Příprava stavby: Ing. Jakub Dostál
Užitná plocha: 191 m2
Zastavěná plocha: 239,5 m2
Technické údaje: konstrukce – masivní dřevěné panely Novatop; fasádní obklad – modřín, bez povrchové úpravy; okna – plastový rám antracitové barvy s izolačním trojsklem; vstupní fasáda – hliníkové rámy s izolačním trojsklem, vše s bezpečnostním sklem Connex; snížené parapety oken – 48 cm od podlahy, světlá výška místností – 3 m; stínění – exteriérové screenové rolety

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz