mecanoo architects: Amsterdam University College

mecanoo architects: Amsterdam University College

(13. 2. 2013) Nová stavba ve vědeckém parku v Amsterodamu je univerzitním projektem.

 
 
 
 

mecanoo architects: Amsterdam University College

Nová stavba ve vědeckém parku v Amsterodamu je univerzitním projektem.Amsterdam university College
Adresa: Science Park 113, Amsterdam, Netherlands
Program: univerzitní budova o ploše 5800 m² s učebnami, knihovnou, restaurací, společenskou místností, projektovými ateliéry, posluchárnami, pracovišti
Klient:Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Vrije Universiteit (VU)
Architekt: mecanoo
Statika: ABT bv, Delft
TZB: Ingenieursburo Linssen bv, Amsterdam
Akustika: DGMR, Arnhem
Rozpočet: Basalt Bouwadvies bv, Nieuwegein
Projekt management: Arohnsohn Advising Engineers, Rotterdam
Projekt: 2008-2010
Realizace: 2010-2012
Stavební náklady: €9.000.000
Foto: archív autorů

V novém Science Parku v Amsterodamu je řada budov, které jsou domovem pro mezinárodní vědomostní centra. Nejnovější stavbou zde je „Amsterdam University College“. Kolej vznikla díky společné iniciativě Universiteit van Amsterdam a Vrije Universiteit Amsterdam (dvě amsterodamské univerzity známé také pod zkratkami UVA a VUA). Nová kolej nabízí mezioborová studia z přírodních, sociálních a humanitních věd v programu založeném na „křížovém obohacování myšlenek a talentu“.
Zdroj foto: stránky Science Parku v Amsterodamu
Kolej se nachází v sousedství historického statku Anna‘s Hoeve (Usedlost Anna) a zřetelně vyznačuje vstup do vědeckého parku. Nová stavba od kanceláře mecanoo odráží atmosféru svého souseda, avšak s větším citem pro sochařské tvarování a technologie.  Nepravidelně hranatá zelená střecha silně kontrastuje s se světle oranžovým plechovým obkladem. Živý kryt střechy poskytuje budově přirozenou izolaci a je sběračem vody. Půdní prostor má funkce spíše intimnější, jako například klidné studovny a knihovnu. S vnitřkem budovy je podkroví spojeno třemi atrii, díky kterým je do všech prostor přivedeno rozptýlené světlo. Atria nabízejí velké otevřené plochy pro studenty a pedagogy, kde se mohou potkávat a diskutovat. V ostatních částech budovy jsou učebny, restaurace, společné prostory, projektové místnosti, posluchárny a pracoviště. Tlusté betonové prvky a množství oken mají velký potenciál pro akumulaci tepla prostřednictvím termální hmoty, která pomáhá pasivně ohřívat vnitřek; světelné senzory minimalizují spotřebu energie v neobsazených místnostech. Kombinace udržitelných přístupů činí z této stavby dobrý příklad zeleného stavění.

vstupní podlaží 1. NP
vstupní podlaží (vlevo), 1. patro (vpravo)

2. NP 3. NP
2. patro (vlevo), 3. patro (vpravo)

řez?
řez
 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz