Mels Crouwel: nové křídlo městského muzea Stedelijk

Mels Crouwel: nové křídlo městského muzea Stedelijk

 
 
 
 

Mels Crouwel: nové křídlo městského muzea Stedelijk

Zbrusu nové křídlo je 100 metrů dlouhé a 18 metrů vysoké a výstavní plocha se díky němu téměř zdvojnásobila na současných 20 000 čtverečních metrů. Nové muzejní křídlo rychle získalo přezdívku "vana".

Nové křídlo muzea Stedelijk (foto: John Lewis Marshall, zdroj: Stedelijk.nl)
V Amsterodamu se otevírá známé Stedelijk muzeum, po devíti letech

(ČTK) - V Amsterodamu se v sobotu poprvé od roku 2003 otevřou brány známého městského muzea Stedelijk, které díky svým rozsáhlým sbírkám výtvarného umění patří k nejvyhledávanějším světovým galeriím. Po rozsáhlé přestavbě, která stála téměř 130 milionů eur (přes tři miliardy korun), má nyní muzeum k dispozici zcela nové křídlo. Jeho vzhled, který podle místních připomíná bílou koupelnovou vanu, ale vzbuzuje jak nadšení, tak i kritiku, napsala agentura DPA.

Muzeum slavnostně otevře nizozemská královna Beatrix, od neděle pak bude instituce volně přístupná veřejnosti. Lidé tak budou mít poprvé šanci prohlédnout si zevnitř futuristicky vyhlížející nové křídlo, které je novou dominantou náměstí Museumplein. Na něm kromě muzea Stedelijk stojí také královské Rijksmuseum a koncertní sál.

Autorem projektu je nizozemský architekt Mels Crouwel, který vzhledem k netradičnímu technologickému řešení zažehl velké diskuse o tom, zda je budova vizuálně povedená anebo ne. Crouwel totiž hledal materiál, s jehož pomocí by mohl navrhnout zcela hladkou bezespárou fasádu, a nakonec zvolil syntetický twaron, který se běžně používá třeba při výrobě vojenských přileb nebo družic.

Hladký bílý povrch se zasloužil o to, že nové muzejní křídlo rychle získalo přezdívku "vana". "Čekali jsme devět let a teď to máme: vana. Vůbec se to sem nehodí," zhodnotila pro DPA stavbu kriticky jedna z místních starousedlic Marijke. "Nádherná budova. Pro moderní umění je to to pravé," myslí si naproti tomu 57letý Wim. A podobně rozdělené je celé město, architektům to ale nevadí. "Pro Amsterodam je to typické. Aspoň že se o muzeu mluví," myslí si Crouwel.
Nové křídlo muzea Stedelijk s puvodni budovou (foto: John Lewis Marshall, zdroj: Stedelijk.nl)
Ať už si lidé o vizi architektů budou myslet cokoliv, čeká vedení instituce obrovský příval návštěvníků, kteří museli na shlédnutí cenných sbírek téměř deset let čekat. Kromě děl Paula Cézanna, Vincenta van Gogha nebo rozsáhlé kolekce abstrakce na ně čeká i výstava Beyond Imagination, která představí dvacítku mladých umělců tvořících v Nizozemsku. Podle odhadů má branami Stedelijk muzea každoročně projít na půl milionu lidí.

Doplněno Stavbaweb:


Nová budova
rozměry: 84 m x 22 m
střecha: 100 m x 40 m
výška: 14 m nad úrovní terénu
hloubka: 8.3 m pod úroveň terénu
Prostor chráněný přesahem střechy: 2000 m2

Budova z roku1895
celkem: 10 023 m2
galerijní prostor: 4 629 m2

Nová budova
celkem: 9423 m2
výstavní a programový prostor: 20 054 m2

Podrobný popis budovy, fotografie a výkresy naleznete na stránkách autora zde

foto: John Lewis Marshall,
zdroj:řez -
stránky autora, foto - Stedelijk

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.