Ve Stráži pod Ralskem byla 22. srpna odpoledne slavnostně zahájena stavba Membránového inovačního centra, jehož cílem je podpořit aplikační výzkum a zavádění membránových separačních procesů do různých průmyslových odvětví v ČR i v zahraničí. Poklepu základního kamene se zúčastnili ministr školství Petr Fiala, hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, rektoři tří vysokých škol, ředitelé dvou ústavů Akademie věd ČR a zástupci průmyslové sféry. Autorem stavby je architekt Luboš Kotiš z Ústí nad Labem, který je zároveň generálním projektantem.
Projektový záměr, jehož rozpočet dosahuje výše 512 miliónů korun, realizuje za podpory Evropského fondu regionálního rozvoje a MŠMT výzkumná organizace MemBrain, která je součástí holdingové skupiny MEGA.
Podle plánovaného harmonogramu bude realizace celého projektu probíhat do konce roku 2014.
Centrum se zaměřuje na výzkum v oblasti výzkumu membrán, membránových modulů a zařízení a membránových separací kapalin i plynů. Cílem je efektivní propojení výzkumu a průmyslové sféry. Nové výrobky a technologie se uplatní jak u výrobců a dodavatelů membrán a membránových technologií, tak u koncových uživatelů v potravinářství, v energetickém průmyslu, při čištění odpadních vod, v automobilovém průmyslu při elektroforetickém lakování a v neposlední řadě v nově se rozvíjející oblasti čištění bioplynu a membránových separacích plynů obecně.
„Architektonicky zajímavá a zároveň ryze účelová budova bude stavebně dokončena v listopadu příštího roku,“ říká Robert Špott, výkonný ředitel společnosti SYNER, která je generálním dodavatelem stavby. Pětipodlažní budova Membránového inovačního centra nabídne užitnou plochu 3858 m². Dojde samozřejmě i k vybavení analytických, technologických a mobilních laboratoří, které postupně zahájí zkušební provoz, jenž poběží do června 2014.
Stavbaři budou rovněž nedílnou součástí zkušebního provozu. „Membránové centrum už z podstaty své činnosti vyžaduje špičkové technologie v laboratořích a pro provoz bude jen přínosem, jestliže se implementace vysoce specializované technologie budou účastnit také odborníci ze stavebnictví,“ vysvětluje Špott.
tisková zpráva
Musím říct, že smaltovaná skla mě zaujala nejen po technické stránce, ale i z hlediska estetiky. Je fajn, jak se…
Skvělá novinka! Spojení tradiční technologie smaltu s moderním sklem dává smysl – odolné, krásné a ekologické řešení pro interiér i…
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!