Mexický památník k 200. výročí je opožděný, drahý a nemexický

Mexický památník k 200. výročí je opožděný, drahý a nemexický

(25. 7. 2011) Do celého světa se rozletěla zpráva: Ohromný památník, který měl loni dodat lesku oslavám dvousetletého výročí mexického povstání za nezávislost, je opožděný, drahý - a neobsahuje příliš mnoho mexického, postěžovali si ve čtvrtek místní oficiální činitelé, které cituje agentura AP.

 
 
 
 

Mexický památník k 200. výročí je opožděný, drahý a nemexický

Do celého světa se rozletěla zpráva: Ohromný památník, který měl loni dodat lesku oslavám dvousetletého výročí mexického povstání za nezávislost, je opožděný, drahý - a neobsahuje příliš mnoho mexického, postěžovali si ve čtvrtek místní oficiální činitelé, které cituje agentura AP.

Památník tvoří 104 metrů vysoká centrální věž ze sestavy sloupů, které budou podpírat onyxové panely nasvícené v proměnlivém vzorci světelnými panely uzavřenými mezi dvěma vrstvami průsvitného kamene.

Monument v centru mexického hlavního města měl být zlatým hřebem loňských oslav povstání Mexičanů v roce 1810 proti španělské nadvládě. Design památníku byl zamýšlen jako zářící symbol naděje a inspirace v zemi sužované drogovým násilím, které už si vyžádalo více než 35.000 životů od konce roku 2006, kdy vláda zahájila ofenzivu proti drogovým kartelům.

Náklady na památník měly být zhruba 35 milionů dolarů a slavnostní odhalení se mělo konat 15. září 2010. Podle Lópeze se ale náklady vyšplhaly na zhruba 90 milionů dolarů a dokončení památníku se nedá očekávat dříve než před koncem letošního roku. A ačkoli se oficiálně památník jmenuje Pilíř světla, vysloužila už si věž celou škálu nelichotivých přezdívek, jako je Památník ostudy nebo Památník mexické závislosti.

Téměř trojnásobné překročení odhadovaných nákladů a zpožděné dokončení projektu se staly námětem trpké debaty i v mexické vládě, která nakonec došla k závěru, že za problémy může "neschopnost", ovšem nikoli korupce. Architekt* dodal plány pozdě a neúplné. Bylo potřeba provést změny v ukotvení věže včetně základů hlubších, než se původně počítalo.


Ovšem svůj díl viny nese i samotná mexická vláda, která přišla s nápadem na postavení památníku k dvoustému výročí příliš pozdě. Projekt byl vyhlášen až koncem roku 2009 a konečné nákresy a kalkulace byly hotové teprve v červnu 2010 - pouhé tři měsíce před předpokládaným dokončením.

 

* César Pérez Becerril

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.