Michel Petit, Schilling Architekten: European School II

Michel Petit, Schilling Architekten: European School II

(6. 9. 2013) V Lucembursku vyrostlo ukázkové školní zařízení pro více než 3 000 dětí.

 
 
 
 

Michel Petit, Schilling Architekten: European School II

V Lucembursku vyrostlo ukázkové školní zařízení pro více než 3 000 dětí.

Jedno z vnitřních atrií mezi budovami. Každou okenní výplň tvoří dvě automatizovaná křídla se skrytým rámem Schüco AWS 75.SI TipTronic, kombinovaná s úzkým manuálně otevíratelným křídlem Schüco AWS 75.SI.
Jedno z vnitřních atrií mezi budovami. Každou okenní výplň tvoří dvě automatizovaná křídla se skrytým rámem Schüco AWS 75.SI TipTronic, kombinovaná s úzkým manuálně otevíratelným křídlem Schüco AWS 75.SI.
Četné přístřešky jsou opatřeny membránami, které chrání proti dešti i UV záření.
Architekti: Michel Petit, Lucemburk / Lucembursko, Schilling Architekten Kolín nad Rýnem / Německo
Dodavatelé: Sermelux SA, Kehlen (Lucembursko) a NR Metallbau GmbH, Straelen (Německo)
Půdorysná plocha:  86 670 m2
Kapacita místností: 346 100 m3
Harmonogram: 2009/2012
Foto: Bohumil Kostohryz

Moderní a funkční architektura s hliníkovými okenními a fasádními profily Schüco
Každý architektonický projekt s sebou nese zajímavou a mnohdy neopakovatelnou výzvu, často však také neovlivnitelná specifika a omezující kritéria. Záleží pak na realizačním týmu, jak se s daným zadáním vypořádá. Ne zcela lehká, avšak milá úloha čekala i na tvůrce školního kampusu pro více než 3 000 dětí různého věku a stupňů vzdělání. Výstavby školy European School II, situované v příměstské části Lucemburku (Mamer/Bartringen), se zhostili architekti Michel Petit z Lucemburska a Johannes Schilling z Německa. Projekt s lehkým, svěžím designem propojuje rozsáhlý komplex šesti budov, vytvářejících útulné, bezpečné i zábavné prostory ke vzdělávání a trávení volného času. Přispívá k tomu koncept založený na maximálním přístupu přirozeného světla do celého objektu, čehož bylo dosaženo využitím velkoformátových okenních a fasádních systémů značky Schüco.

Srdce moderního architektonického řešení tvoří šest školních budov, rozmístěných kolem centrální zahrady. Ta je přístupná přes nádvoří, chodníky a kryté prostory. Vzhledem k pestrosti věkových skupin a s nimi souvisejících stupňů vzdělání bylo zapotřebí vyhovět jejich odlišným potřebám a představám, zároveň však zachovat jednotný ráz celého komplexu. Architekti proto v rámci šesti budov vytvořili pro jednotlivé skupiny žáků (od batolat v jeslích či dětiček ve školce až po středoškoláky) individuální, jasné a nezávislé zázemí s učebnami i venkovními plochami. Každá skupina, respektive školní komunita, tak má vlastní individualizované vnitřní i venkovní prostory. Ač toto řešení na první pohled zcela neodpovídá základní myšlence projektu, tedy sjednotit komplex budov a vytvořit útulné a bezpečné prostředí pro vzdělávání dětí, opak je pravdou. Architekti zvolili vzdušné a otevřené kompoziční řešení jednotného designu, které má svá prostorová i intuitivní vymezení, avšak bez izolovaných oblastí a hmatatelných překážek. Pro všechny, kteří kampus navštíví, žáky a učitele nevyjímaje, tak prostory díky promyšlené architektuře působí soudržně jako celek. Součástí objektu je administrativní zázemí, konferenční prostory pro 350 osob, pět tělocvičen, cvičebna gymnastiky a dva bazény.

Tvůrci projektu tuto architektonickou formu přirovnávají k hudbě, konkrétné vážné hudbě v podání Johanna Sebastiana Bacha. Variace v rámci jednotného konceptu je zřejmá v provedení interiérů, ale také u fasád jednotlivých budov. Opakujícími se a zároveň sjednocujícími prvky jsou zejména velké otevřené plochy, zpracování shodných materiálů, systémů i funkcí anebo obdélníková geometrie maximálně třípatrových budov.

Hliněná hnědá barva fasády s cihlově červeným betonovým obkladem komplex dokonale propojuje s okolní krajinou. Teplý dojem, kterým objekt působí na okolí, je podpořen tmavou barvou střechy, okenních rámů i kovovými povrchy. Vnitřky budov vytvářejí příjemnou atmosféru skrze jemné, decentní odstíny, kontrastující s nápaditým konceptem impozantních barevných skel. K úplné dokonalosti pak přispívá velké množství denního světla, které má volný přístup skrze velká okna a prosklenou fasádu.

Vnitřní prostory lucemburské školy European School II charakterizuje množství denního světla, jemné světlé barvy a čisté struktury. Učebny vytvářejí příjemnou atmosféru ke vzdělávání. Prostory jsou díky dobré tepelné izolaci velkoformátových otvorových výplní, vybavených automatizovaným větráním a stíněním, prosvětlené a vzdušné. Přechody mezi interiérem a exteriérem jemně překlenují velkorysé pohledy do otevřených prostranství, nádvoří se zelení i okolní krajiny.

Moderní tepelně izolované okenní a fasádní systémy Schüco
"K získání prosvětleného a útulného interiéru bylo zapotřebí nainstalovat kolem 12 000 m2 vysoce tepelně izolovaných fasádních a okenních prvků z hliníku," přibližuje projekt Yves Kemp, generální ředitel firmy Sermelux Aluminium SA. Kromě tohoto lucemburského dodavatele byla značka Schüco v projektu zastoupena také partnerskou firmou NR Metallbau GmbH z Německa. Dle slov dodavatele představovala největší technologickou výzvu instalace 852 kusů okenních křídel se skrytým mechatronickým kováním TipTronic. To přináší benefit v podobě automatizovaného ovládání oken včetně řízeného větrání. Integrace do centrálního řídicího systému objektu je zajištěna pomocí Schüco BUS systému. Budova splňuje přísné podmínky energetické regulace budov v Lucembursku, hodnoty součinitele prostupu tepla jsou u fasády menší než 0,7 W(m2K).
Stěny vnitřních dvorů a společenských místností jako aula nebo menza tvoří hliníkové konstrukce ze systému Schüco FW 60+.SI.
Společnost NR Metallbau do projektu dodala 224 fasádních dílů. Použit byl systém Schüco FW 60+.SI, doplněný o okenní křídla s kováním TipTronic AWS 75.SI. Také tato automatizovaná křídla jsou v rámci centrálně řízeného objektu propojena prostřednictvím BUS systému firmy Schüco. Všechny okenní jednotky jsou vybaveny trojitým zasklením, z části vybaveným integrovanými barevnými foliemi Vanceva Color. Takto zvolená konfigurace dosahuje výborných tepelně izolačních výsledků - hodnota Ucw je 0,85 W(m2K) (hodnota Ug = 0,60 W(m2K)). Díky zasklení s nízkou tepelnou vodivostí distančního rámečku skla má ukazatel Psi vynikající hodnotu 0,05 W/mK.

Použitá technologie u oken a fasády:
cca 20 000 m2 hliníkového fasádního systému Schüco FW 60+.SI, cca 550 ks manuálně ovládaných okenních křídel ze systému Schüco AWS 75.SI, cca 1 350 okenních křídel s mechatronickým ovládáním Schüco AWS 75.SI TipTronic, křídla Schüco AWS 57 RO RWA (zařízení na odvod kouře a tepla) a kontrolní jednotky Schüco RWA, dále systémy pro napojení profilů do centrálního ovládacího systému budovy Schüco BUS systems.
Rozpočet stavby: cca 237 milionů eur
Zdroj: Schüco CZ s.r.o.

Doplněno Stavbaweb:
Další fotgrafie projektu naleznete na stránkách autorů ZDE a ZDE.


Světlé interiéry zvýrazňuje pečlivě volený koncept barevných skel.

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz