Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury

Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury

(27. 3. 2019) Stanovisko Rostislava Šváchy k olomouckému SEFO

 
 
 
 

Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury

V dějinách architektury za poslední století se patrně nikdy nestalo, že by nějaká státní instituce vstoupila do veřejného prostoru s kritikou konkrétního architektonického návrhu. Dokonce i různé totalitní a autoritativní režimy, které rády upřednostňovaly určitý architektonický směr a zavrhovaly zároveň směry ostatní, nechávaly za sebe mluvit spřízněné publicisty, architekty nebo funkcionáře tehdejších architektonických svazů. České ministerstvo kultury se za řízení Antonína Staňka zbavilo tohoto ostychu a v tiskovém prohlášení z 20. března 2019 podrobilo kritice známý návrh Jana Šépky na budovu Středoevropského fóra (SEFO) v Olomouci, vypracovaný v roce 2009 a v roce 2014 zrevidovaný.

Ke kritice Šépkova návrhu podnítil ministerstvo průběh debaty ve Veletržním paláci 18. března 2019. Ministr Staněk už před časem přikázal olomouckému Muzeu umění, že na budovu SEFO musí vypsat architektonickou soutěž. Ředitel muzea Mgr. Michal Soukup tuto soutěž opravdu připravuje. Někteří účastníci uvedené debaty z 18. března se však snažili upozornit na problémy spjaté s jejím vypsáním, a to především na fakt, že budou-li se při soutěži dodržovat regulérní pravidla, pak je velmi obtížné najít způsob, jak by se jí mohl regulérně zúčastnit i Šépkův návrh.

Z nezvyklého vstupu ministerstva kultury do oblasti architektonické kritiky lze ovšem vyčíst, že tento problém ministerstvo neznepokojuje. Dovoluji si dokonce tvrdit, že kdyby ministerstvo o výsledcích soutěže na SEFO samo rozhodovalo, Šépkův projekt by v ní neměl žádnou naději na dobré umístění.

V úvodních odstavcích svého kritického textu ministerstvo polemizuje se „skupinkou“, která se Šépkova návrhu SEFO zastává, a dovolává se přitom mnohem většího množství lidí, „kteří se návrhem pana Šépky neztotožňují; považují ho za necitlivý, zastaralý a poškozující genia loci centra Olomouce a za zničení jeho veřejného prostoru (anachronismus betonových zubů naproti baroknímu jezuitskému konviktu a chrámu Panny Marie Sněžné)“.

V dalších částech tiskového prohlášení ministerstva kultury z 20. března 2019 je už zřejmě obsažený vlastní názor této státní instituce. Ministerstvo si tu pokládá řečnickou otázku, „zda je projekt pana Šépky vrcholem toho, co můžeme v Olomouci postavit“, anebo „zda v republice existují architektonické ateliéry, které by dokázaly představit silnou nebo i silnější architektonickou vizi“. Z ministerského tiskového prohlášení pak čtenář vyčte, že ministerstvo považuje Šépkův projekt za zastaralý; „svět se – i v architektuře – za deset let změnil“, a že proto bude pro navrhování SEFO prospěšné „dát prostor lidem, sledujícím nové současné návrhy a styly“. Světová architektura se totiž podle názoru ministerstva „velmi rychle posouvá v námětech a trendech a je už podstatně jinde než za doby, kdy původní návrh ´pěti vykotlaných zubů´ vznikal“.

Tuto výpravu státní instituce na pole architektonické kritiky osobně pokládám za velice nešťastnou. Považuji za nemožné, aby v demokratických politických poměrech sama tato instituce určovala, co je v architektuře vhodné a co ne. V závěru svého tiskového prohlášení se ministerstvo kultury označilo za „nestranný orgán“; o čem jiném však svědčí toto jeho vystoupení než o jeho předpojatosti? Připravovaná soutěž je tímto ministerským vstupem už předem vážně poškozená. Jak se například ministerstvo zachová, zvítězí-li v ní řešení podobné Šépkovu návrhu nebo uspěje-li v ní sám Jan Šépka? Bude ministerstvo takový výsledek akceptovat? Uvolní na SEFO slíbené peníze?

Situace kolem SEFO se v posledních dnech zdramatizovala. Bude-li se ministerstvo kultury ujímat role kritika architektury, stěží přispěje k jejímu uklidnění.
ROSTISLAV ŠVÁCHA


Související články:
Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží
PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR
Olomoucké muzeum prý porušilo v projektu SEFO zákon
Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
Stanovisko ČKA
 
Vláda v pondělí schválila dotaci na výstavbu SEFO  23.1.2019
SEFO  Petice na podporu realizace projektu Jana Šépky  7.1.2019

 
 
 
 

27. 3. 2019 23:02:13. Re: Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem archi... Jitka

  Když to tedy shrnu, tak soutěž může být regulérní teprve až pan arch. Šépka umře (dej mu pámbu dlouhá léta), protože jinak bude poškozen buď on, když ho vyloučí, nebo ostatní, kteří na to budou mít výrazně méně času. A to pomíjím nemístné vměšování ministerstva. Mně z toho pro současnost vyplývají jen dvě možnosti - buď stavět podle původního projektu nebo nestavět. Ale určitě teď nevypisovat novou soutěž.

28. 3. 2019 10:44:33. Re: Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem archi... Lea Nardová

  Nebudtě naivní. Vůbec nejde o kvalitu či aktuálnost návrhu Jana Šépky. Podstatou věci je, že bývalý primátor Olomouce a současný ministr kultury Staněk nemá arch. Šépku rád, prohrál s ním v minulost soudní spor a teď má příležitost si to s ním vyřídit. Jak prosté, milý Watsone...

28. 3. 2019 14:42:23. Re: Re: Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem a... Jiří Kalvach

  Velmi pravděpodobné. Výběr ministrů velmi často kulhá na všechny možné nohy. U pana Staňka se to mísí s jeho zdánlivě profesionálními zkušenostmi. Ale to se nikdy nepotvrdí. Jedno staré přísloví říká o provádění jednoho zvířete světem. Ale zvířetem zůstane i potom. To platí i u lidí, i když jsou i výjimky. Také máme někdy kozly zahradníkem. Ale to asi tento případ nebude. Pan Staněk není kozel, spíš to předchozí zjevení. Ten snad toho zkazí méně.

29. 3. 2019 11:37:14. Re: Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem archi... BlueBoss

  Výsledek soutěže se dá do jisté míry ovlivnit složením komise. Postoj jejích členů k návrhu architekta Šépky bude brán nepochybně v potaz :-/ Mezi nezávislými členy by proto mělo být co nejvíce zahraničních architektů povznesených nad něčí osobní spory.
Mimochodem, pan Šépka je jedním z těch, kdo zřejmě oprávněně, ale velmi nešťastně, napadli výsledek soutěže na Národní knihovnu. Kdo seje vítr...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz