Ministerstvo kultury potvrdilo umístění novostavby na Václaváku

(ČTK) – Stavba nového domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice je podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) možná. K demolici se ministr vyjádřit nemůže. Vyplývá to z přezkumného řízení, které má ČTK k dispozici. Proti rozhodnutí ministerstva se nelze odvolat. Na místě domu, který byl v roce 1920 přebudován podle návrhu architekta Bohumíra Kozáka, má vyrůst administrativní centrum. (Autorem nového objektu je na základě vyzvané soutěže studio Chapman Taylor – doplněno Stavbaweb)

Ministr v přezkumném řízení zrušil loňské rozhodnutí, kterým se postavil jak proti demolici domu, tak proti novostavbě. Potvrdil tak část šest let starého rozhodnutí pražských památkářů, které se týká umístění novostavby. Povolení k bourání musí dát stavební odbor Prahy 1, jehož rozhodnutí o demolici z roku 2013 magistrát před dvěma lety zrušil a vrátil k novému posouzení.

Spor o rohový dům se vede mnoho let. Vše se točí kolem magistrátního rozhodnutí z roku 2010, které demolici i novostavbu posvětilo. Proti se v roce 2011 účastníci řízení odvolali, investor ale podal rozklad a tehdejší ministr kultury Jiří Besser rozhodnutí Prahy potvrdil. Jeho nástupkyně Alena Hanáková (oba TOP 09 a STAN) definitivně zamítla památkovou ochranu domu, což byl další krok na cestě k demolici.

Podpisem pod aktuální výsledek přezkumného řízení vzal ministr Herman zpět rozhodnutí z loňského února, ve kterém se ministerstvo poprvé postavilo proti bourání. „Rozhodně nelze tvrdit, že ministr demolici povolil, přestože v důsledku rozhodnutí bylo jaksi ‚oživeno‘ souhlasné stanovisko magistrátu,“ uvedla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Vlastník domu, společnost Flow East, již dříve uvedl, že s demolicí nezačne, dokud nebude mít zároveň stavební povolení na novou budovu.

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun, právě obavy z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku.

Doplněno Stavbaweb:

Flow East: Václavské náměstí 47
Projekt nově navrženého tzv. Květinového domu včetně vizualizací, podrobného popisu a prezentace najdete zde: www.vn47.cz

Související články:
Ministerstvo kultury poprvé vystoupilo proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 11.2.2015
Stavební úřad povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí 26.9.2013
Praha se odvolala proti stavbě domu na Václavském náměstí 20.9.2013
Investor získal územní rozhodnutí ke stavbě na rohu „Václaváku“ 17.9.2013
Dům na rohu Václavského náměstí památkou není, může být zbourán 4.7.2013
Ústav dějin umění je proti demolici domu na Václavském náměstí 8.7.2013
MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku 19.6.2013
Květinový dům – den otevřených dveří 22.4.2013
Květinový dům na Václavském náměstí – architektura 2.4.2013
Vlastník rohového domu v Opletalově ulici kritizuje kroky MK 18.12.2012
Jaká je vize Prahy – Bourat, či nebourat? 11.12.2012
Odborníci opět chtějí, aby dům na Václavském náměstí byl památkou 15.11.2012
ÚDU AV ČR: Demolicí domu na Václavském náměstí bude porušen zákon 12.11.2012
Komise má posoudit rozhodnutí ohledně domu na Václavském náměstí 7.11.2012
Dům na Václavském náměstí není památkou, může se přestavět. 30.10.2012
MK změnilo názor a začalo se zabývat domem na Václavském náměstí 23.4.2012
Proti demolici domu vedle Jalty v Praze protestovalo asi 50 lidí 12.4.2012
Flow East/Chapman Taylor k projektu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 26.3.2012
Ministerstvo se už nebude zabývat domem na Václavském náměstí 19.3.2012
Uměleckostorická společnost chce dům na rohu Václavského náměstí prohlásit za památku 16.3.2012
Květinový dům – investor snížil výšku plánované novostavby na Václavském náměstí 22.9.2011
Stavební úřad Prahy 1 nebude bránit demolici domu vedle Jalty 26.9.2011
Květinový dům na Václavském náměstí 20.9.2011
Veřejný občanský protest proti bourání domu čp. 1601 na Václavském náměstí v Praze 20.9.2011  
Výstava Václavské náměstí – ohnisko změn 26.11.2014
Poznej Prahu s Flow East 17.7.2014

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    S novou architekturou kupředu, nicméně, tento dům nenahradí nic kvalitního. Laciná architektura na takovém místě, to je smutné.

    • Čtenář Stavbawebu says:

      Ano, fasáda do Opletalovy ulice je skutečně díky památkářům prvotřídní ukázkou Potěmkinovy vesnice. A děsím se doby, kdy kvůli neschopnosti prosadit něco nového budou všechny fasády jen zrcadly. Co potom budou zrcadlit?
      Ale na druhou stranu je sympatické, že nová část fasády vyvolává vzpomínky na kubismus.

      • Čtenář Stavbawebu says:

        Nemohu s Vámi Jadrane souhlasit. Stávající budova není paskvil, odpovídá stylu své doby a mezi námi , mně se líbí, a nejsem v žádné z Vámi citovaných skupin samoznalců a jim podobných. Z těch původních návrhů resp.studií bych možná pochopil jen jeden, od Douglas Wallace Hewitt, ty ostatní jsou nebetyčná monstra, výsostně jen a jen účelová a pompézní až běda. rozbíjení linie fasád Václaváku snad bylo již dost. bude se soustavně pokračovat? Za komoušů se napáchalo hnusu již dost, i pomocí nových hotelů, které dnes pouze a jen hyzdí krásu Václaváku. Palác Evropa proti Koruně je podivnost, memento, které varuje před pokračováním s podobnými pokusy. Vy jste větší odborník, ale já nesouhlasím s demolicí roku Opletalovy. Nikdy nebudu, ale také nic nezmohu. Byl by to nevratná škoda. Potěmkinovu fasádu si asi nikdo nevymyslí.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Dobrá zpráva a doufejme, že Praha 1 už nebude dělat problémy. Smutné ale je, že na jednu stranu posloucháme nářky, jak je moderní architektura |sterilní| a na druhou stranu díky snaze vyhovět nejrůznějším samozvaným ochráncům |vyšších| hodnot vznikají objekty, které jsou v zásadě nijaké viz. např. domy ve spodní části Václavského náměstí snad s výjimkou roháku u myšší díry. Kdyby o proslaveném (a nesporně kvalitním objektu arch. Šrámky dole na Můstku dneska rozhodovali dnešní klubaři za starou Prahu, ve všem suverénní havloidi a podobní, nestál by tam dneska. Před pár dny tady byla úvaha, kdy se kdosi ptal |vybraných| odborníků a fakt, že kvalitu moderní architektury nejvíce právě ovlivňují různá |občanská| sdružení a podobní |znalci|. Snaha těchto sdružení a jedinců prohlašovat za kulturní pamaátky podobné paskvili, jako je například tento dům ukazuje, k čemu je památková péče a ochrana dobrá a jak hluboko klesla. Nakonec, totéž platí třeba i pro obchodní dům Kotva a přes nesporné kvality obchodního domu Máj (na rozdíl od oné Kotvy) zde bylo cílem památkové ochrany jenom zabránění sousedící výstavbě.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*