Miroslav Hujer: Rekonstrukce secesního domu v Kolíně

Miroslav Hujer: Rekonstrukce secesního domu v Kolíně

(6. 2. 2015) Tato stavba je nejlepší ukázkou geometrické secese ve městě, roku 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Má symetrické fasády s kontrastně strukturovanými omítkami, jsou tu působivé štukatérské, truhlářské a zámečnické detaily.

 
 
 
 

Miroslav Hujer: Rekonstrukce secesního domu v Kolíně

Tato stavba je nejlepší ukázkou geometrické secese ve městě, roku 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Má symetrické fasády s kontrastně strukturovanými omítkami, jsou tu působivé štukatérské, truhlářské a zámečnické detaily.

Nároží domu zvýrazňuje věžička a dvě symetrická průčelí, z původního vybavení interiéru se zachovalo pouze několik vysokých dvoukřídlých dveří se zárubněmi, parketové či keramické podlahy a hlavní schodiště se zábradlím.
Vilu koupil v roce 1993 Jan Dufek ve značně zchátralém stavu. Ale podle zbytků ozdob na fasádě si nový majitel dokázal představit, jak by mohl vypadat. Nejdříve však musel stávajícím nájemníkům opatřit náhradní byty, protože v domě chtěl mít sídlo své společnosti. Protože se z původního vybavení interiérů zachovalo jen málo, jsou nyní zařízeny ve zcela novodobém stylu, který však dává vyniknout replikám oken nebo původním dveřím, parketám a dlažbám.

Dvě fáze oprav
První fáze rekonstrukce byla zahájena v roce 2004. Nejdůležitějším úkolem byla výměna střechy včetně nahrazení dřevěného krovu ocelovým tak, aby se mohly využít půdní prostory. Opravy proběhly i v suterénech, proběhla také výměna všech sítí v exteriéru. Druhá etapa obnovy domu byla zaměřena na interiéry, fasádu, oplocení a nádvoří. Zpočátku pan Dufek předpokládal, že se o rekonstrukci a subdodávky postará odborná firma včetně spolehlivého stavebního dozoru. Brzy však poznal, že bez jeho dohledu to nepůjde.

Řada prvků tu byla provedena jako repliky: například zdobené dveře, špaletová okna s izolačními dvojskly nebo dekorativní oplocení.„Z interiéru jsme odstranili novodobé příčky a dveře, proporce místností se vrátily do původní velkorysé podoby. Nezbytné zateplení se rozhodl majitel provést zevnitř. Tepelně izolační minerální desky Multipor WI tl. 60 mm bylo sice náročné aplikovat, ale už v následujícím zimním období se použití izolace projevilo na výrazně lepší tepelné pohodě interiéru a na úspornějším provozu. Zvolené vnitřní zateplení je difuzně otevřené, takže interiér "dýchá," uvádí architekt Miroslav Hujer a dodává: „Dlažba v interiéru nebyla zachována všude, proto jsme ji doplnili jen v přízemí tak, že jsme vyskládali všechny dlaždice, které se našly v jednotlivých poschodích. Hlavní vnitřní schodiště bylo repasováno, některé litinové sloupky zábradlí se musely vyrobit v kopii. Schodiště z ulice jsme museli nahradit novými kamennými stupni včetně zábradlí, vedlejší schodiště jsme jen doplnili o chybějící prvky, takže zůstalo téměř původní. Kromě toho jsme ve dvorní části použili kamenné kostky čediče antracitového odstínu, které volně souvisejí s tradiční kolínskou dlažbou v historickém centru, kde jsou na chodnících z amfibolitu krásné ornamentální vzory. Výroba replik obkladů a dlažby je kapitola sama pro sebe - v současné době není na trhu společnost, která umí vyrobit identickou kopii vzorů.“  Obnova fasády
Venkovní omítky jsou tradiční vápenné, fixované sol-silikátovým nátěrem s dlouhou životností. Autor rekonstrukce tvrdí, že je může po dobrých zkušenostech doporučit. Zhotovovaly se otisky původních fasádních ozdob, které se odlévaly do forem a lepily na novou hladkou omítku.

Fasáda svým odstínem zvýrazňuje syrovost vápenného štuku, stříkané cementové omítky a replik ozdob. Pouze u květinových ornamentů pod korunní římsou byly použity přibližné barevné odstíny v rámci možností sol-silikátového nátěru na přírodní bázi. „V této technologii nelze vyrobit výrazné pastelové barvy, proto květinové motivy působí méně výrazně než kdysi. Tuto nevýhodu, ale vykompenzovalo použití hydrofobizačního ochranného podkladního nátěru vystupujících ozdobných prvků od stejného výrobce“ uvádí Miroslav Hujer.

Hana Vinšová
Foto: archiv Miroslava Hujera


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz