MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku

(ČTK) – Ministerstvo kultury se již přes půl roku zabývá případnou památkovou ochranou domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Mezitím se na stavebním úřadu Prahy 1 vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit. Rozkladová komise ministryně kultury od prosince přezkoumává rozhodnutí památkového odboru MK, který dům odmítl prohlásit za kulturní památku. Kdy ministerstvo rozhodne, zda dům bude, či nebude státem chráněn, není zřejmé.


Při zahájení přezkumného řízení ministerstvo avizovalo, že by nemělo trvat déle než dva měsíce.
Během řízení se na dům vztahuje ochrana, takže s ním vlastník nemůže nakládat. Výsledek řízení ovlivní velkou investici. Majitel domu říká, že náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba. Kroky ministerstva chápe jako zdržovací taktiku a zvažuje právní kroky.

Firma Flow East vlastní dům od roku 1994. Prováděla v něm četné renovace a nikdy prý neměla žádný náznak, že by budova měla být prohlášena za kulturní památku. Zástupci firmy připomínají, že na Václavském náměstí je 28 historických staveb, které za kulturní památku prohlášeny nejsou.

Na odboru výstavby Praha 1 se vede územní řízení k výstavbě polyfunkčního objektu, známého jako Květinový dům, na místě rohového domu. "Územní řízení se vede i v případě, když projekt zasahuje i do zastavěného území. Posuzuje se, jestli vůbec je projekt vhodný pro dané území," řekla ČTK vedoucí oddělení územního řízení Libuše Hlaváčková. I když se dospěje k pravomocnému územnímu rozhodnutí, neznamená to podle ní, že je tím "založeno právo ke stavbě". Po územním rozhodnutí je třeba získat rozhodnutí o odstranění stavby a potom stavební povolení.

Podle Klubu za starou Prahu investor usiluje o územní povolení proto, aby měl v ruce nějaké správní rozhodnutí; dosud žádné nemá. V případě konfliktu se státem by tak mohl argumentovat nabytými právy, uvádí klub na svém webu. "Pak ovšem nebude úřadu, který by mu nepovolil demolici, protože na realizaci stavby již bude mít jakési právo nabyté v dobré víře. Na to jsou dnes úřady citlivé," dodává předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

Klub podal žádost o přerušení územního řízení kvůli dosud neuzavřenému přezkumu na ministerstvu. Dokumentace předložená do územního řízení není podle klubu totožná s dokumentací projektu, který před třemi lety spolu s demolicí současného domu povolili pražští památkáři. Závazné stanovisko pražských památkářů je podle klubu nezákonné; to shledali i památkáři z ministerstva kultury a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože tak lze učinit jen do dvou měsíců.

Když byl v roce 2011 záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo. MK loni dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku. Památkový odbor MK konstatoval, že dům své kvality má, za památku ale dům neprohlásil, protože "důsledky závažných právních vad" stanoviska pražských památkářů nemá "hojit nadhodnocení kvalit předmětného domu".

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*