MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku

MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku

(19. 6. 2013) (ČTK) - Ministerstvo kultury se již přes půl roku zabývá případnou památkovou ochranou domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Mezitím se na stavebním úřadu Prahy 1 vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit. Rozkladová komise ministryně kultury od prosince přezkoumává rozhodnutí památkového odboru MK, který dům odmítl prohlásit za kulturní památku. Kdy ministerstvo rozhodne, zda dům bude, či nebude státem chráněn, není zřejmé.

 
 
 
 

MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku

(ČTK) - Ministerstvo kultury se již přes půl roku zabývá případnou památkovou ochranou domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Mezitím se na stavebním úřadu Prahy 1 vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit. Rozkladová komise ministryně kultury od prosince přezkoumává rozhodnutí památkového odboru MK, který dům odmítl prohlásit za kulturní památku. Kdy ministerstvo rozhodne, zda dům bude, či nebude státem chráněn, není zřejmé.


Při zahájení přezkumného řízení ministerstvo avizovalo, že by nemělo trvat déle než dva měsíce.
Během řízení se na dům vztahuje ochrana, takže s ním vlastník nemůže nakládat. Výsledek řízení ovlivní velkou investici. Majitel domu říká, že náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba. Kroky ministerstva chápe jako zdržovací taktiku a zvažuje právní kroky.

Firma Flow East vlastní dům od roku 1994. Prováděla v něm četné renovace a nikdy prý neměla žádný náznak, že by budova měla být prohlášena za kulturní památku. Zástupci firmy připomínají, že na Václavském náměstí je 28 historických staveb, které za kulturní památku prohlášeny nejsou.

Na odboru výstavby Praha 1 se vede územní řízení k výstavbě polyfunkčního objektu, známého jako Květinový dům, na místě rohového domu. "Územní řízení se vede i v případě, když projekt zasahuje i do zastavěného území. Posuzuje se, jestli vůbec je projekt vhodný pro dané území," řekla ČTK vedoucí oddělení územního řízení Libuše Hlaváčková. I když se dospěje k pravomocnému územnímu rozhodnutí, neznamená to podle ní, že je tím "založeno právo ke stavbě". Po územním rozhodnutí je třeba získat rozhodnutí o odstranění stavby a potom stavební povolení.

Podle Klubu za starou Prahu investor usiluje o územní povolení proto, aby měl v ruce nějaké správní rozhodnutí; dosud žádné nemá. V případě konfliktu se státem by tak mohl argumentovat nabytými právy, uvádí klub na svém webu. "Pak ovšem nebude úřadu, který by mu nepovolil demolici, protože na realizaci stavby již bude mít jakési právo nabyté v dobré víře. Na to jsou dnes úřady citlivé," dodává předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

Klub podal žádost o přerušení územního řízení kvůli dosud neuzavřenému přezkumu na ministerstvu. Dokumentace předložená do územního řízení není podle klubu totožná s dokumentací projektu, který před třemi lety spolu s demolicí současného domu povolili pražští památkáři. Závazné stanovisko pražských památkářů je podle klubu nezákonné; to shledali i památkáři z ministerstva kultury a o půl roku později ho zrušili, to bylo ale pozdě, protože tak lze učinit jen do dvou měsíců.

Když byl v roce 2011 záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo. MK loni dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku. Památkový odbor MK konstatoval, že dům své kvality má, za památku ale dům neprohlásil, protože "důsledky závažných právních vad" stanoviska pražských památkářů nemá "hojit nadhodnocení kvalit předmětného domu".

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz