MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U Milosrdných

MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U Milosrdných

(27. 7. 2017) Domu na Starém Městě se přezdívá maršmeloun

   
 
 
 
 

MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U Milosrdných

(ČTK) - Ministerstvo kultury (MK) už nebude přezkoumávat rozhodnutí pražských památkářů, které umožnilo pokračovat v přípravě stavby domu v Praze přezdívaného maršmeloun. "Památková inspekce dospěla k závěru, že nejsou dány důvody pro zahájení přezkumu," řekla ČTK mluvčí MK Simona Cigánková. Inspekce upozornila, že novela stavebního zákona podepsaná minulý týden prezidentem ve většině případů znemožní ministerstvu přehodnocovat někdy kontroverzní rozhodnutí úředníků nejen obecních památkových odborů.

Ta jsou v případě památkové rezervace nutným předpokladem pro vydání stavebního povolení. Závazná stanoviska pražských památkářů v minulosti vyvolala někdy kontroverze, patřil mezi ně třeba souhlas s novostavbou na místě nyní bouraného domu na Václavském náměstí nebo právě povolení ke stavbě maršmelounu. Některá rozhodnutí Prahy později MK jako nadřízený orgán zrušilo. Podle novely by již ale nemohlo.

Proti stavbě maršmelounu protestovala část veřejnosti, stavět se ale asi bude. Stavební úřad vydal povolení v červnu 2015, jeho platnost však byla pozastavena. Kladné závazné stanovisko od památkářů dostal investor loni v prosinci. Aktuální vyjádření investora ani radnice ČTK nezískala.

Stavbu léta připravoval italský developer Francesco Augusto Razetto. V březnu oznámil, že společnost, která projekt vlastní, prodává. ČTK tehdy řekl, že se tak rozhodl kvůli úředníkům a systému, který dle něj umožňuje občanským iniciativám zasahovat do projektů i mimo správní řízení. Podle obchodního rejstříku ale ke změně vlastnictví ještě nedošlo.

MK kultury oznámilo, že pro zahájení dalšího přezkumného řízení, k němuž obdrželo podnět, nejsou právní předpoklady. Ředitel památkové inspekce Martin Zídek uvedl, že i kdyby se v přezkumu napadená rozhodnutí zrušila, šlo by již "o krátkodobé řešení, které by při zachování stávající rozhodovací linky magistrátu v dané věci nemělo dlouhého trvání". Odvolává se v tomto případě na novelu stavebního zákona.

Zídek dodal, že novela překvapivě prošla bez protestů spolků, které v jiných případech razantně deklarují své postoje k legislativě týkající se památek. Vedle zamítnutí nového památkového zákona jde o další legislativní krok, jenž bude mít na zájmy památkové péče negativní dopad, zejména ve vztahu k památkově chráněným územím, upozornil ředitel.

Domu na Starém Městě se přezdívá maršmeloun hlavně kvůli barvě fasády, jež se objevila na některých vizualizacích. Navrhl ho architekt Zdeněk Fránek, který ale nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě.

Související články:

Pražští památkáři dali znovu zelenou stavbě domu U Milosrdných  16.12.2016

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

 
 
 
 

27. 7. 2017 21:13:52. Re: MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U Milos... Jiří Kalvach

  Více mne zajímám jak mohli odborníci a veřjnost prohrát spor o záchranu domu na rohu Opletalovy a Václaváku. Před týdnem jsem šel okolo a on už je za cudným lešením bourán rozebíráním! Zase slušní lidé v Praz prohráli jeden boj za záchranu historických částí Prahy. Kolik takových svinstev ještě někteří úředníci v Praze připravují? Kolik za to dostali náhrad za úsilí? Jsme už banánová republika, kde si developeři kupují kohokoliv, možná i z vedení magistrátu? Kdyby měly funkce na MHMP nějakou váhu, toto by se nestalo. Rozhádané loutky.

9. 8. 2017 11:57:05. Re: Re: MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro dům U M... jl

  Vzdyt to zadna pamatka neni. Nevyhovujici sto let stary barak nahradi uzitecnejsi zastavba. Kdyby se o tom nepsalo, vetsina "nespokojenych" by si ani niceho nevsimla. Mnohem horsi je, ze se vsechno tak tahne, jenom nez se podarilo dat pryc tu tiskarnu... Vsechno se tim zbytecne zdrazuje a komplikuje.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz