Mladá Boleslav jedná s krajem o problematické budově leteckého muzea

Mladá Boleslav jedná s krajem o problematické budově leteckého muzea

(27. 5. 2013) (ČTK) - Mladá Boleslav jedná se Středočeským krajem o využití budovy chystané pro letecké muzeum. Hejtmanství ale nedostalo na tento projekt evropskou dotaci a není jasné, zda se tam muzeum otevře. Jednou z variant jiného využití je krytý bazén, který město delší dobu plánuje postavit u lesoparku Štěpánka. Novinářům to dnes řekl primátor Raduan Nwelati (ODS).

 
 
 
 

Mladá Boleslav jedná s krajem o problematické budově leteckého muzea

(ČTK) - Mladá Boleslav jedná se Středočeským krajem o využití budovy chystané pro letecké muzeum. Hejtmanství ale nedostalo na tento projekt evropskou dotaci a není jasné, zda se tam muzeum otevře. Jednou z variant jiného využití je krytý bazén, který město delší dobu plánuje postavit u lesoparku Štěpánka. Novinářům to dnes řekl primátor Raduan Nwelati (ODS).

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi (zdroj: ZASTAT.cz)
Podle informací Nwelatiho nemá kraj peníze na dokončení, vybavení a zaplacení muzea. Nyní se prověřují technické parametry budovy pro možnost umístění bazénu. Provedená zkoumání zatím naznačují, že by to mohlo být reálné. Pokud by se to potvrdilo, tak budou pokračovat jednání o podmínkách, za jakých by bylo možné budovu získat.

"V současné době zvažujeme možné varianty ohledně leteckého muzea. Existuje například několik variant rozsahu provozu leteckého muzea lišících se finančními náklady, které musí kraj v současné finanční situaci pečlivě zvážit," řekl ČTK hejtman Josef Řihák (ČSSD). O dalším postupu by podle něj měli rozhodnout středočeští zastupitelé na svém příštím zasedání na začátku června.

Plánované Letecké muzeum Metoděje Vlacha se dostalo do problémů, protože hejtmanství na projekt za 150 milionů korun nezískalo evropskou dotaci a musí být celý zaplacen z krajského rozpočtu. Kraj s ním však v plánu investic nepočítá. Případ vyšetřovala i policie, na kterou se obrátili radní poté, co se zjistilo, že někdo z úřadu dal pokyn pro zahájení stavby, i když na to nebyly dotace. Policie ale vyšetřování odložila.

Exponáty, které stojí ve vedlejším hangáru, zatím dovnitř nelze stěhovat. Chybějí interiéry, například háky na zavěšení letadel, vybavení vstupní haly a další zázemí. Expozice má čítat kolem 30 historických letadel ze sbírek muzeí i soukromých sběratelů. Její součástí má být i trojrozměrný trenažér v podobě kokpitu stíhačky z první světové války.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
Doplněno Stavbaweb:
Muzejní hala měla podle návrhu architekta Michala Hlaváčka podobu netradičně pojatého hangáru, ve kterém by měla být po stranách umístěna letadla a s prostorem pro návštěvníky uprostřed. Vnitřní konstrukce haly jsou navrženy dřevěné. V hale se počítalo i s galerií v prvním patře, mělo z ní být vidět na exponáty umístěné na muzejní ploše i zavěšené v prostoru. Součástí muzea měla dále být například i kavárna a vyhlídková věž. Prosklenými stěnami měly umožnit dovnitř nahlížet i v době, kdy bude zavřené.


autor Michal Hlaváček / HLAVÁČEK & PARTNER, spol. s r.o.
spolupráce Pavel Lupač, Ludvík Holub, Karel Musil
projekt 2009


Související články:
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz