Mobile Hut

Mobile Hut

(13. 7. 2021) ateliér Artikul

   
 
 
 
 

Mobile Hut

Druhá generace Mobile Hut vznikla na základě více než 1,5letého testování při provozu prvního výrobku na nejrůznějších místech po České republice. Mobile Hut obstál ve všech podmínkách, i tak jsme se rozhodli produkt posunout dál zabudovanými technologiemi i vybavením interiéru. Má blýskavější obal, nejvíce změn se ovšem skrývá uvnitř. Proměnil se nábytek, detaily i provedení. Větší nezávislost návštěvníkům a majitelům zaručí větší a vylepšená kuchyň i koupelna. Více pohodlí přináší i nové schody, které nahradily žebřík do spacího patra. Interiér je stále dřevěný, nově ale z běleného smrku. Podlaha je dubová, osvětlení ambientním čalounění precizní. Okna jsou větší, hliníková a výklopná. Ve výbavě nechybí síť proti hmyzu nebo screenová zatemňovací roleta.

 
První generace se testovala po celé České republice bez připojení na inženýrské sítě. Nejen architekti na vlastní kůži vyzkoušeli všechny klimatické podmínky, najeli tisíce kilometrů, spoustu z nich i po nezpevněných cestách offroadem. Díky testování mezi lidmi získali architekti zpětnou vazbu. Komfortnější verze je nyní vhodná i k trvalému bydlení.
 
V Mobile Hut máte spaní až pro čtyři lidi, plně vybavenou kuchyň a koupelnu, teplou vodu, topení a zásobní vodní nádrž, která vydrží pro dva lidi i tři týdny. „Překvapilo nás, kolik je v domku úložného prostoru. Neměli jsme problém vejít se do interiéru i s našim sportovním vybavením,“ říká Michal, jeden z návštěvníků, kteří Mobile Hut testovali.
 
Mobile Hut má tři základní verze, které si je možné na míru přizpůsobit. Nejjednodušší verze Minimal je vlastně prázdný dům se všemi povrchy a podlahami, který si zákazník může zařídit vlastním nábytkem. Verze On Grid je vybavena nábytkem a spotřebiči. Učena je pro zasíťované pozemky, kde se dá domek připojit na elektřinu, vodu i jímku. Nejvyšší a nejžádanější typ Off Grid je nezávislý, má ty nejvyšší technologie.

Mobile Hut je i v druhé generaci schválen jako přípojné vozidlo. Při návrhu se tak musely splnit přísná kritéria na váhu i rozměry. Legislativně se sice chová jako karavan, ale už od prvního pohledu by se nemohl lišit více. Na podobu Mobile Hut máme pozitivní ohlasy. Plechový dům je v kontrastu s přírodou, která se v něm ale zrcadlí. Materiál mění barvu podle slunce a stínu. Díky tomu zapadá do okolí.
 
Mobile Hut celou dobu provází heslo „Nezávisle kdekoliv“, které se odráží i v interiéru a použitých technologiích. Nezávislý život přináší svobodu, musí být ale zároveň udržitelný a odpovědný k okolí. K tomu pomáhají například fotovoltaické panely – dům je schopný vyrobit si téměř veškerou energii. Pokud není dostatek slunce, jsou například v zimním období pro vytápění či ohřev vody připraveny plynové bomby. Mobile Hut si také umí načerpat vodu z potoka nebo nasbírat srážkovou vodu, kterou vyčistí pomocí filtru. Naším cílem je, aby Mobile Hut nic nespotřebovával, ale ani nevypouštěl. Šetrnost k životnímu prostředí je pro nás klíčová a jsme rádi, že se nám do domu povedlo umístit pro Česko úplnou novinku – spalovací záchod. Místo odpadu zbude čajový hrnek popela za týden.

Interiér je propojen od podlahy po hřeben střechy. Na první pohled se může zdát malý, ve skutečnosti nahradí i byt o dispozici 2+kk. Řešili jsme funkčnost a nejefektivnější využití prostoru tak, aby se vešlo co nejvíce věcí. Najdete zde plnohodnotnou kuchyň, jídelnu i koupelnu. Pod střechou se nachází hlavní spací část pro dvě osoby, ale v domku se pohodlně vyspí až 4 dospělí. Čalouněné sezení v dolní části Mobile Hut slouží jako rafinovaný úložný prostor, místo k dennímu odpočinku a v noci po rozložení jako další dvě spací místa.

 Autorská zpráva
Více na www.mobilehut.eu.

Autoři: ARTIKUL architekti – Jan Gabriel, Jakub Vlček
Obytná plocha: 17 m2 + terasa 4 m2
Rozměry: 2,5 x 6,9 x 3,9 m
Váha: 2,6 tuny

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz