Moderní tvarovky s akustickou výstrahou zajistí bezpečné topenářské a vodovodní instalace

Moderní tvarovky s akustickou výstrahou zajistí bezpečné topenářské a vodovodní instalace

(19. 10. 2020) Stop obavám přináší lisovací tvarovky Wavin M5 a K5

   
 
 
 
 

Moderní tvarovky s akustickou výstrahou zajistí bezpečné topenářské a vodovodní instalace

Vytopená koupelna, mokrý flek na zdi těsně po nastěhování kvůli špatným nebo netěsnícím spojům na rozvodech vody? To si nepřeje žádný majitel nového bytu nebo kanceláře. Stop těmto obavám přináší novinka v podobě nových lisovacích tvarovek Wavin M5 a K5. Díky varovnému zvukovému signálu při tlakové zkoušce vzduchem je možné odhalit všechny netěsnící spoje již v době realizace. 

Dáte přednost mosazi nebo plastu?

Tvarovky Wavin M5 a K5 mají mnoho společného, liší se však materiálem, z něhož jsou vyrobeny. 

Wavin M5 je řada lisovacích tvarovek jejichž tělo je vyrobeno z kvalitní mosazi. Tvarovky jsou opatřeny nerezovým lisovacím límcem, který je vybaven kontrolním otvorem, pomocí něhož lze před zalisováním bezpečně zkontrolovat zásuvnou hloubku trubky. Těsnění je zajištěno pomocí dvou speciálních O-kroužků. Těla tvarovek mají inovovaný šestihranný průřez, který kladně ovlivňuje nasouvací síly, což usnadňuje práci instalatéra. Všechny tvarovky systému Wavin M5 mají také větší vnitřní průměr, což výrazně snižuje tlakovou ztrátu, a tím příznivě ovlivňuje hydraulické vlastnosti celého systému. Nové tvarovky M5 jsou kompatibilní s potrubními lisovanými systémy Wavin (vícevrstvé trubky PE-Xc/Al/PE-HD) a tvarovkami Wavin M1 (M-press) a Wavin K1 (K-press)).

Wavin K5 jsou tvarovky vyrobené z vysoce odolného plastu polyfenylsulfonu (PPSU).  K základním vlastnostem tohoto plastu patří vysoká odolnost a pevnost i při vysokých teplotách a odolnost vůči čistidlům a jiným chemikáliím. Používá se například v leteckém nebo automobilovém průmyslu. Tvarovky z PPSU jsou odolné proti nárazu a vyznačují se vysokou tuhostí v širokém rozsahu teplot. Vykazují také vysokou rozměrovou stabilitu. Stejně jako tvarovky M5 mají také větší vnitřní průměr, což snižuje tlakové ztráty. K zalisování tvarovek Wavin K5 i M5 je možné použít všechny nejběžnější profily čelistí, protože jsou kompatibilní s profily U, Up, H, TH a B (Multi Jaw). 

Zvukový signál varuje
Oba typy tvarovek, Wavin K5 i M5, disponují jedinečnou funkcí “acoustic leak alert”. Ta zaručí, že nezalisované anebo špatně provedené spoje budou bezpečně odhaleny při tlakové zkoušce vzduchem, kdy vydají akustický signál o síle až 80 dBA. Díky tomu lze snadno závadu lokalizovat, spoj opravit a předejít tím budoucím problémům a závadám. Jedná se o vůbec první tvarovky s akustickou výstrahou na světě. 

Bezpečné testování vzduchem
K výhodám tvarovek K5 a M5 patří i zmíněná možnost testovat těsnost spojů potrubí vzduchem. Test vodou, který dosud patří k nejrozšířenějším, totiž s sebou může nést zdravotní riziko, o kterém se příliš nehovoří. Jde o šíření bakterie Legionella, která způsobuje tzv. legionářskou chorobu. Tato bakterie se může usadit v potrubí testovaném tlakem vody v případě, že po testu nedojde k úplnému vypuštění vody a vysušení potrubí. Bakterie se pak totiž v potrubí množí a člověka může infikovat například během pouhého sprchování. Že jde o poměrně častý jev svědčí i to, že v roce 2016 tato nemoc postihla 1,4 z každých 100 000 občanů EU, což je nejvyšší údaj, jaký kdy byl dosud v EU pozorován. 

Při tlakové zkoušce vzduchem je možné přeskočit časově náročnou fázi vysoušení potrubního systému a také je jisté, že během výstavby do potrubí žádné bakterie nemohly být zavlečeny.Testování tlakem vzduchu je navíc rychlé, čisté a bezpečné, protože akustický signál je vydáván již při tlaku 0,15 baru. Tlakovou zkoušku lze provést i v zimním období bez rizika zamrznutí potrubí. Kromě toho již neexistuje závislost na včasných dodávkách vody na staveniště, testování spojů totiž provede jednoduchý vzduchový kompresor. 

podle podkladů společnosti Wavin

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz