Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Černošice u Prahy

(18. 6. 2019) Fránek Architects

   
 
 
 
 

Modlitebna Církve bratrské v Černošicích

Prostor modlitebny je ovinut zděnou stuhou, která má vroubkovaný a zřasený povrch pro podporu plasticity. Uvnitř tak tvoří akustickou pohodu. Prostory nasvětluje nepřímé světlo skrytými otvory. Vlastní část modlitebny je položena do vodní plochy. Jednak pro zrcadlení shromažďovacího prostoru, jednak kvůli obřadům křtu.
Stavba byla navržena jako monoblok s plochou střechou – nosná konstrukce je zděná v kombinaci s použitím nosných sloupů z monolitického železobetonu. Dělicí konstrukce jsou rovněž zděné, stropy železobetonové monolitické. Okna jsou buď bezrámově zasklena Dithermem nebo v hliníkovém rámu.
V 1. NP se nachází hlavní sál a zázemí pro schůzky sboru – klubovny, kancelář kazatele, prostoru pro veřejný internet a hygienické zázemí. Ve 2. NP je byt kazatele a technické prostory.

„Kostel v Černošicích je bílý jako peřina, špičatý a zároveň oblý jako křídla anděla, jeho povrch je strukturovaný, stejně jako peří, vroubkovaný jako sjezdovka po ránu. Je jako holubice a zároveň tučňák, je to prý i loď, ale o tom nic nevím. Je to zděná klenba obrácená k nebi jako nádoba na déšť, kde to málo betonu, co jsme použili, je pro přehlednost vidět. Tak jako je barok formován bezmeznou řekou cihel proudících všemi směry, je černošický kostel svým způsobem jeho opakem – cihlovou sofistikovanou skořepinou. Není jen domem na modlení, ale i domovem velkého bratrství,“ říká architekt Zdeněk Fránek.

Autorská zpráva

Foto: Petr Polák

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2010

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz