Monk Mackenzie + Glamuzina Patterson: Chovný pavilon žiraf v Aucklandu

Monk Mackenzie + Glamuzina Patterson: Chovný pavilon žiraf v Aucklandu

(16. 6. 2014) Vzhledem k tomu, že se v aucklandské ZOO zvětšil počet žiraf, potřebovala ZOO další pavilon pro nový chov; v zásadě tedy funkční obrovský přístřešek s dvěma doupaty pro samice s mláďaty a s prostorem pro chovatele.

 
 
 
 

Monk Mackenzie + Glamuzina Patterson: Chovný pavilon žiraf v Aucklandu

Vzhledem k tomu, že se v aucklandské ZOO zvětšil počet žiraf, potřebovala ZOO další pavilon pro nový chov; v zásadě tedy funkční obrovský přístřešek s dvěma doupaty pro samice s mláďaty a s prostorem pro chovatele.

Architekti: Monk Mackenzie, Glamuzina Patterson
Místo: Western Springs, Auckland, Nový Zéland
Tým: Hamish Monk, Aaron Paterson, Dominic Glamuzina, Miguel Machado
Statika: Steve Dwyer, Thorne Dwyer Structures
Příprava stavby a rozpočet: Paul Ranum, Mallard, Cooke & Brown
Projektový manažer: Saiful Islam & Matt Wheeler, Beca
Geotechnika: Bryce Schou, Geoconsult
Požární ochrana: Paramjit Bhatti, Asset Care
Dodavatel: Mainzeal, Tadem Construction
Stavební dozor: Frear Surveyors
Realizace: 2013
Foto: Mark Smith, Jonny Davis

Tým architektů reagoval na zadání navržením přístřešku, který má decentní vnější vzhled, jehož hmotnost je hravě členěna protínajícími střechami. Ty naznačují spojení mezi dvěma doupaty a zároveň zdůrazňují rozdíl mezi velikostí lidí a žiraf.Studie zkoušela prostřednictvím sekcí vnitřních objemů jak umístit řadu funkčních a provozních přesahů a vyřešit rozdíly ve velikosti jeho obyvatel.
Výška stropu stoupá od 3 do 10 metrů, vstup do prostoru chovatelů je v nejnižší části. Elevace byla pro návrh klíčová, důkladně zváženy byly proporce šestimetrových vrat s integrovanými dveřmi pro chovatele a s oknem.Flexibilita je prvořadým cílem útulku – vzhledem k měnícím se funkčním a fyziologickým potřebám žirafy. Posuvné dveře a stěny umožňují proměňovat prostor. Čtvero posuvných vrat je otevřeno do různých dvorů, které mohou být měněny tak, aby bylo možné separovat pobytové oblasti žiraf. Chovatelé a veterináři používají k pozorování a práci s žirafami mezipatro, odkud také mohou malé skupiny návštěvníků bezpečně žirafy pozorovat.
Protože náš rozpočet byl nízký a napjatý, rozhodli jsme se použít pro daný jedinečný účelový přístřešek pouze jednoduchou, redukovanou paletu místních surovin a postavit ho s využitím lokálních stavebních metod.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz