Most, který převádí polňačku přes dálnici D47, uspěl v soutěži o Mostní dílo roku

Most, který převádí polňačku přes dálnici D47, uspěl v soutěži o Mostní dílo roku

(22. 4. 2011) Velké Albrechtice (18. dubna 2011) – Nenápadný most, který převádí polní cestu přes dálnici D47 nedaleko obce Velké Albrechtice, získal v prestižní soutěži ocenění Mostní dílo 2009, v kategorii Novostavba. Železobetonová oblouková konstrukce zaujala porotu svou prostorovou lehkostí a nízkými stavebními náklady. Autorem projektu je brněnská projekční společnost SHP, zhotovitelem byla společnost Skanska. Cenu udělilo Ministerstvo dopravy ČR.

 
 
 
 

Most, který převádí polňačku přes dálnici D47, uspěl v soutěži o Mostní dílo roku

Velké Albrechtice (18. dubna 2011) – Nenápadný most, který převádí polní cestu přes dálnici D47 nedaleko obce Velké Albrechtice, získal v prestižní soutěži ocenění Mostní dílo 2009, v kategorii Novostavba. Železobetonová oblouková konstrukce zaujala porotu svou prostorovou lehkostí a nízkými stavebními náklady. Autorem projektu je brněnská projekční společnost SHP, zhotovitelem byla společnost Skanska. Cenu udělilo Ministerstvo dopravy ČR.

Dalšími oceněnými projekty mezi novostavbami byla lávka u Strakonického hradu a most na silnici I/34 u obce Květinov. V kategorii Opravy a přestavby uspěl znojemský viadukt, železniční most. Výsledky soutěže byly vyhlášeny na 16. Mezinárodním sympoziu Mosty 2011, který se uskutečnil koncem minulého týdne při stavebním veletrhu IBF v Brně. Soutěže se mohly zúčastnit mosty, které byly zkolaudovány v roce 2009. Porota při hodnocení přihlížela ke kvalitě projektu, provedení mostu a v neposlední řadě také k estetickému vzhledu mostního díla.„Ocenění si velmi vážíme a bereme ho jako ocenění zajímavého projektu i ohodnocení kvalitní práce mnoha lidí, kteří se na stavbě podíleli. Jsem rád, že Skanska opět potvrdila, že v tomto segmentu patří k absolutní špičce,“
okomentoval zprávu o udělení cen ředitel závodu Mosty, divize Silniční stavitelství Skanska František Mašek. „Délka mostu je necelých 86 metrů, šířka 6,7 metru a výška mostu dosahuje zhruba 9 a čtvrt metru,“ zpřesnil rozměry mostu Mašek.

Oceněný most převádí polní cestu přes dálnici D47 v úseku Hladké Životice – Bílovec. Most je betonový obloukový s horní mostovkou. Rozpětí oblouku je 51,3 m a vzepětí 5,195 m. Průřez oblouku má šířku 2,5 m a tloušťku 0,6 m. Celková délka nosné konstrukce je 85,9 m. Objem betonu činí 677 m3, hmotnost měkké výztuže činí celkem 120 tun, hmotnost předpínací výztuže je celkem 8,9 tuny. Most má deskovou mostovku, která je podpírána ve vrcholu oblouku, čtyřmi šikmými stojkami a na koncových příčnících, tvořících opěry. Deska mostovky má šířku 6,2 m a tloušťku 0,5 m. Koncové příčníky jsou propojeny vzpěrami s patkami oblouku. Oblouk, stojky a vzpěry mají obdélníkový průřez a jsou vyrobeny ze železobetonu. Deska mostovky má lichoběžníkový průřez a je předpjatá. Vodotěsná izolace je provedena z natavovaných asfaltových pásů. Vozovka je dvouvrstvá, tloušťky 85 mm. Zakládání je hlubinné na vrtaných pilotách. Celkové skutečné náklady díla činily necelých 10,5 milionu Kč, což představuje náklady na m2 zhruba 18,2 tisíce Kč.
 

 

 

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz