Most Vasco da Gama

Most Vasco da Gama

(31. 3. 2008)

 
 
 
 

Most Vasco da Gama

Fotogalerie ke článku (1)

Ponte Vasco da Gama

Ponte Vasco da Gama
Celá fotogalerie (1)

Nejdelší most Evropy je v provozu již 10 let.

Severovýchodně od portugalské metropole Lisabonu byl 29. března 1998 slavnostně otevřen most Vasco da Gama, dodnes nejdelší most v Evropě. Klene se přes řeku Tejo a jméno dostal podle slavného portugalského cestovatele Vaska da Gama, který 500 let předtím - v roce 1498 - objevil námořní cestu do Indie.

Most je dlouhý 12,3 kilometru (s nájezdy 17 kilometrů), široký 30 metrů a má šest jízdních pruhů, které mohou být rozšířeny na osm. Byl koncipován tak, aby odolal silným seizmickým otřesům a jeho životnost je odhadována na 120 let. Jeho základy v korytě řeky jsou uloženy na 820 pilotech dlouhých 60 metrů a o průměru dva metry. Postavilo ho francouzsko-norsko-portugalské konsorcium, které jeho výstavbu zahájilo v roce 1995.

Zdroj: Zpráva ČTK 28.3.2008

Doplněno Stavbaweb:
Autoři: Armando Rito, Michel Virlogeux 

most spojuje: Sacavém -  severně od Lisabonu (pravý břeh) a Montijo (levý břeh)

Wikipedia o mostu Vasco da Gama

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz