Městské zásahy Zlín

Městské zásahy Zlín

(13. 3. 2014) Městské zásahy jsou otevřeným projektem, který vznikl v roce 2007 v bratislavském ateliéru Vallo Sadovský. Po velkém úspěchu v Bratislavě byl projekt reprizován v Praze, v Brně, v Jablonci nad Nisou a v Ostravě. A nyní také ve Zlíně.

 
 
 
 

Městské zásahy Zlín

Městské zásahy jsou otevřeným projektem, který vznikl v roce 2007 v bratislavském ateliéru Vallo Sadovský. Po velkém úspěchu v Bratislavě byl projekt reprizován v Praze, v Brně, v Jablonci nad Nisou a v Ostravě. A nyní také ve Zlíně.

(ČTK) - Obyvatelé Zlína se mohou na internetu vyjádřit k veřejným prostorám ve městě, které považují za problematické. Občanské sdružení aArchitektura přineslo do krajského města projekt nazvaný Městské zásahy. Jeho smyslem je, aby veřejnost a odborníci navrhli zlepšení v nevyhovujících lokalitách, řekl novinářům předseda sdružení Michal Babic.

Vznikla kvůli tomu internetová stránka www.mestskezasahyzlin.cz, do které mohou lidé přidávat své podněty. Oslovení architekti či urbanisté na ně pak mohou reagovat. "Cílem organizátorů je umožnit kriticky zhodnotit stávající veřejné prostory našeho města, přimět jeho obyvatele k zamyšlení nad místy, která denně užívají, a prostřednictvím navrhovaných řešení zahájit diskusi o změně daných míst," uvedl Babic.

Zástupci města očekávají, že se dozvědí o zanedbaných místech nebo lokalitách, které jsou například málo uklizeny či málo zatravněné. "Omezení žádné nemáme. Koho třeba štve, že někde chybí chodník a musí pořád chodit v prachu nebo bahně, může nás nyní na toto místo upozornit. Městské zásahy budou pro nás velmi vítanou zpětnou vazbou," uvedl primátorův náměstek Jiří Kadeřábek (Zlínská volba). Město se pak podle něj v rámci finančních možností bude snažit hledat řešení.

Lidé mohou své návrhy posílat do 18. dubna, již nyní jsou na stránce asi čtyři desítky návrhů. Projekt zakončí výstava zaslaných návrhů a vydání katalogu, v němž budou publikovány všechny návrhy. Výstava bude v květnu.

-------------------------
Zlín je město s výjimečným architektonickým dědictvím. Vize Tomáše Bati vybudovat zahradní typ města pro 50 000 obyvatel zapříčinila stavební boom, který si vynutil velkorysé urbanistické stavební řešení, na jehož realizaci se podílelo mnoho slavných architektů – Jan Kotěra, František Lydie Gahura, Vladimír Karfík a další. Jako radikálně funkcionalisticky plánované město přitahuje dodnes pozornost odborné i laické veřejnosti. O Zlíně můžeme uvažovat jako o městě, které se pokusilo realizovat utopii moderny. Mnohé budovy a městské části jsou památkově chráněny. I kvůli této unikátnosti má Zlín své specifické problémy. Vlivem dějinných okolností se podmínky fungování obyvatel ve městě razantně změnily. Velkorysé veřejné prostory již pozbyly významu shromaždiště relaxujících pracujících, továrna - srdce a smysl celého města - se rozdrobila do mnoha subjektů a celý areál se pozvolně a obtížně napojuje na zbytek města. Jak zacházet s architektonickým dědictvím? Je veřejný prostor v našem městě natolik atraktivní, abychom v něm chtěli trávit svůj volný čas, relaxovat a potkávat se s přáteli?
Někdy stačí i malý zásah pro zlepšení, otevřeme oči a pojďme se podívat, jak se nám žije ve Zlíně!


JAK SE ZÚČASTNIT?
Pošlete nám do 18. dubna 2014 svůj "zásah". My ho vytiskneme a vystavíme!
Po přihlášení jsou vám k dispozici podklady jako digitální katastrální mapa města a další.
Vernisáž výstavy všech zásahů se uskuteční 3. května 2014.
Podrobnosti ohledně odevzdávaných dokumentů upřesníme na základě zvoleného konceptu výstavy v nejbližší době.
Vše najdete v aktualitách na našem webu.
Zásah nám zašlete pomocí formůláře v sekci pro "přihlášené", emailem, nebo pošlete link a my si jej stáhneme sami.

www.mestskezasahyzlin.cz
Projekt Městské zásahy Zlín najdete také na Facebooku.

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz