Multifunkční centrum Fabrika Zlín

Multifunkční centrum Fabrika Zlín

(19. 6. 2020) Autorem nové 24-25-26 FABRIKY je pražský ateliér CMC architekt

   
 
 
 
 

Multifunkční centrum Fabrika Zlín

(ČTK) - Společnost Cream získala stavební povolení k výstavbě multifunkčního centra Fabrika, které bude na místě tří továrních budov v baťovském areálu v centru města. ČTK to ve čtvrtek 18. června 2020 v tiskové zprávě sdělila zástupkyně společnosti Renata Janečková. Vyřízení stavebního povolení trvalo deset let, stavba by měla začít v příštím roce.

"Dokončeno bude v roce 2023. Otevření plánujeme někdy v druhé polovině roku 2023, pokud se situace na trhu nebude nijak dramaticky vyvíjet,"
uvedl člen představenstva skupiny Cream Martin Jarolím. Tovární budovy byly již dříve zbourány.

Centrum bude mít asi 70.000 metrů čtverečních. Budou v něm obchody, horní patra budou věnována sportovním aktivitám. "Předpokládáme, že zde najde své místo mnoho sportovních klubů a kroužků tak, aby nabídka obchodního centra byla doplněna sportovními a volnočasovými aktivitami. K tomu je přizpůsobena i kapacita parkovacích míst. V celém objektu bude asi 1000 krytých parkovacích stání," uvedl Jarolím.

Při vyřizování se projekt proměňoval. "Změny byly vyvolány zejména jednáními s dotčenými orgány. Pro laickou veřejnost jsou nejzajímavější změny, které se týkají vnějšího vzhledu centra Fabrika. Snažili jsme se zachovat původní rastr budov 24-25-26, což se projevuje třemi věžemi. Samozřejmě jsme řešili hlavně vzhled. Do areálu jsme chtěli vnést řadu nových prvků, museli jsme ovšem respektovat požadavky památkářů, kteří doporučovali zachování klasických prvků baťovské architektury, zejména cihlové omítky, velkoformátová železná nebo hliníková okna," uvedl Jarolím. Stavbou centra bude zastavěna poslední volná plocha východní části bývalého baťovského areálu.

Součástí stavebního povolení projektu jsou i úpravy některých komunikací a křižovatek. Jde zejména o kruhovou křižovatku v ulicích Vodní a Bartošova. Cream přispěje městu 2,4 milionu korun na její vybudování. "Dále jsme získali stavební povolení na úpravu křižovatky ulic Vavrečkova a Gahurova. Zároveň dojde k celkové rekonstrukci komunikací v areálu zejména části ulice Vavrečkova od budovy 34 až po ulici Šedesátou a potom dokončení rekonstrukce třídy J.A. Bati od 21 budovy opět až po Šedesátou ulici," uvedl Jarolím.

Doplněno Stavbaweb:

24-25-26 FABRIKA je multifunkční centrum, které navazuje na stávající koncept Baťova rastru a architekturu okolních průmyslových staveb. Nová FABRIKA nabídne funkce obchodního, kancelářského a vzdělávacího charakteru, doplněné o dopravní obslužnost s parkovacími kapacitami. Součástí revitalizace areálu je i přesun nádraží Zlín střed do nové budovy (16), což zvýší atraktivitu a vzhled této části továrního areálu.
Autorem nové 24-25-26 FABRIKY je pražský ateliér CMC architekti, vedený architekty Vítem Máslem a Davidem Chisholmem.
www.fabrika-zlin.cz

Související články:
24-25-26 FABRIKA  11. 6. 2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz