Multifunkční dům Corso Americká v Plzni

Multifunkční dům Corso Americká v Plzni

(14. 2. 2012) Investor kontroverzního domu v Plzni představil jeho novou podobu.

 
 
 
 

Multifunkční dům Corso Americká v Plzni

Investor kontroverzního domu v Plzni představil jeho novou podobu.

Plzeň 13. února (ČTK) - Nejvíce 45 procent prostoru v multifunkčním domě Corso Americká v centru Plzně mají oproti původním plánům tvořit obchodní plochy. Novou podobu kontroverzního domu představila novinářům česká developerská firma Amádeus. Další funkce objektu, který kritizují občanští aktivisté, budou určeny pro trávení volného času, na byty, na kulturní prostory a kanceláře.

Corso Americká (zdroj: Corso Americka)
Další vizualizace včetně půdorysů naleznete zde.

Investor má zpoždění s plánovanou demolicí domu kultury, na jehož místě má nový dům stát. Tvrdí ale, že rok 2014, kdy má být Corso za 2,5 miliardy korun otevřené, stihne. Novinkou je venkovní amfiteátr na střeše, řekl ČTK zástupce Amádea Jan Petřík. Kritici stavby by si přáli, aby po demolici kulturního domu zůstala plochá volná tak, aby tam mohla vzniknout zeleň.

"V březnu bychom chtěli požádat o územní rozhodnutí. Dokumentaci jsme upravili podle regulačních podmínek města, schválených v srpnu. Intenzivně jsme pracovali na dopravním i na architektonickém řešení i na sjednávání nájmů," dodal Petřík. Před měsícem přinesli architekti nové pojetí dopravy, struktury budovy, vzhledu i dílčího členění. Nová dokumentace už je kompletní a nyní ji investor projedná s hygieniky, hasiči a policií. Poté začne územní řízení.

Zcela nový je koncept pojetí Americké třídy. "Novinkou je mnohem větší rozčlenění hmot uličního parteru. Co do výšky i hloubky splňujeme plně regulační podmínky," řekl Petřík. Nejpodstatnější změny se odvíjejí od toho, že Plzeň bude v roce 2015 Evropským hlavním městem kultury. Objekt má poskytovat dost prostorů na to, aby tam bylo možné pořádat variabilní kulturní akce. Na chodníku bulváru budou čtyři místa na instalaci uměleckých děl, na nichž se chce investor s městem podílet. "Čím více akcí v roce 2015 u nás bude, tím více lidí nám to přitáhne," dodal. Investor chce dále na střeše venkovní amfiteátr pro divadlo a kino.

Demoliční výměr na zbourání kulturního domu už stavební úřad městského obvodu vydal před měsícem a v závěru odvolací lhůty se odvolalo "pouze" sousední Tesco. Podle Petříka chce vysvětlit, zda jsou dostatečně řešena přeložení sítí. Investor prý prokáže, že je vše v pořádku, verdikt očekává v březnu. Dvouměsíční demolice zahrne rozebrání objektu a následně zhutnění materiálu jako podklad pro stavbu.

Občanská sdružení, která proti stavbě obřího domu nasbírala přes 10.000 podpisů, se nemohla odvolat v demoličním řízení, ale mohou být účastníky územního řízení. Aktivisté chtějí prosadit vyhlášení místního referenda, které by mohlo zabránit stavbě. Potřebných 13.500 podpisů chtějí mít do konce února. Schvalování referenda směřují na březnové zastupitelstvo města Plzně.

Stránky projektu Corso Americká.

Související články:
Radnice předložila investorovi Amádeus Plzeň podmínky pro nový objekt na místě Kulturního domu Inwest
Firma chce bourat kulturní dům v Plzni a nechce, aby byl památkou
Plzeň vypíše soutěž na budoucí ztvárnění území s Domem kultury

Corso Americká (zdroj: Corso Americka)
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz