Multižánrové centrum Světovar

Multižánrové centrum Světovar

(12. 4. 2010)

 
 
 
 

Multižánrové centrum Světovar

Ideová architektonická soutěž Plzni poradí, jak využít bývalá kasárna

Plzeň 9. dubna (ČTK) - Plzeň vypíše ideovou architektonickou soutěž, která by měla přinést návrhy na co nejlepší prostorové uspořádání a využití areálu bývalých kasáren Světovar ve čtvrti Slovany. Součástí areálu jsou i památkově chráněné objekty. Město chce prostor využít ke kulturním i obytným účelům. Vznik vícežánrového kulturního centra je jedním z projektů Plzně ve snaze o získání titulu Evropské hlavní město kultury v roce 2015, řekl dnes novinářům primátor Pavel Rödl (ODS). Vypsání soutěže schválili ve čtvrtek zastupitelé.

Areál zatím patří městu jen z části, druhou polovinu mu má převést armáda. Objekty pocházejí z doby před první světovou válkou a podle památkářů jsou ukázkou zdařilé a esteticky působivé průmyslové architektury. Některé stavby jsou určené k demolici. Zachovány zůstanou například čtyři památkově chráněné objekty bývalého pivovaru Světovar. Bývalou administrativní budovu a sklepy by město rádo změnilo na multižánrové kulturní centrum, v dřívější varně by mělo být umístěno Muzeum designu a životního stylu.

"Dnes se rozhodujeme, jakým způsobem budeme nakládat s kasárnami Světovar. Víme zhruba, co bychom tam chtěli, a probíhá diskuse i s občany," řekl primátor. Kromě jakési líhně alternativního umění a muzea designu by ve Světovaru měly vzniknout také byty, část by mohla využít knihovna nebo archiv, vyjmenoval primátor. "Jde o to všechny ty nápady posbírat, říci, co se tam hodí a co ne, a jak by to v tom území mělo být umístěno," dodal.

Soutěž samotná přijde radnici na zhruba 300 000 korun, dalšího půl milionu by mělo jít na vyplacení cen pro nejlepší návrhy.

Multižánrové centrum by mělo ve Světovaru vzniknout jako jeden z hlavních projektů kandidatury Plzně na evropské hlavní město kultury v roce 2015. Část peněz na úpravy by chtěla radnice získat z Evropské unie.

Související články:
Multižánrové centrum chce Plzeň v kasárnách Světovar do pěti let

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz