Muzeum automobilů Praga a Kunsthalle v Pragovce

Muzeum automobilů Praga a Kunsthalle v Pragovce

Kolbenova 942/38a, 190 00 Praha 9-Vysočany

(31. 3. 2017) Areál Pragovky je již nyní využíván k pořádání kulturních a uměleckých akcí.

   
 
 
 
 

Muzeum automobilů Praga a Kunsthalle v Pragovce

Kreativní čtvrť v areálu bývalé Pragovky 
Areál Pragovky je již nyní využíván k pořádání kulturních a uměleckých akcí. Cílem dalšího rozvoje je na toto navázat kulturními stavbami. Mělo by zde vzniknout muzeum automobilů Praga, které zpřístupní veřejnosti jednu z největších sbírek automobilů na světě a bude umístěno ve zrekonstruované Hale 20, a kulturní centrum Kunsthalle, které má vzniknout v památkově chráněné a konstrukčně unikátní funkcionalistické Hale 19.

---
(ČTK) - V pražských Vysočanech v prostorách bývalé továrny Pragovka vznikne nové automobilové muzeum, ve kterém budou vystaveny vozy značky ze sbírky Emila Příhody. Na oslavách k 110. výročí vzniku automobilky Praga dne 28. března 2017 to oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Příhoda je zakladatelem Automusea Praga ve Zbuzanech u Prahy.

Muzeum v bývalé hale číslo 20 areálu Pragovky by se mělo stát součástí pražského ArtDistrictu Pragovka a měly by se tam konat kulturní a společenské akce. Ve sbírce by měly být k vidění vozidla nákladní, osobní, dodávková, autobusy, traktory, sanitní a vojenské speciály. Mezi nimi by měly být i modely vozů, které využívala československá vláda v období prezidenta T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a řada českých prominentů v čele s herečkou Lídou Baarovou nebo rodinou porevolučního prezidenta Václava Havla.

Na výroční akci Krnáčová dále oznámila, že další budova v areálu bude Národní galerii sloužit jako muzeum moderního úmění. "Oblasti, jako je Pragovka, jsou pro další rozvoj města klíčové, a já jsem proto velmi ráda, že se nám podařilo najít společnou řeč nejen s Prahou 9, ale i majiteli objektu bývalých strojíren. Vzniknou zde byty, škola, ale důraz je kladen i na kulturu. Věřím, že se nám podaří halu 19 přebudovat na Centrum současného umění, protože takové prostory městu chybí a ta stavba je pro takové účely naprosto ideální," uvedla Krnáčová.

Mezi vystavenými vozy při oslavě byla Praga V Landaulet dříve používaná především jako taxi nebo Praga Piccolo, která se vyráběla téměř 20 let. Z užitkových vozů byly k vidění modely Praga LN či motorový pluh Praga X, kterého bylo vyrobeno pouze 200 kusů. Dále si návštěvnici mohli prohlédnout novodobý silniční automobil Praga R1R, vycházející ze závodních speciálů.

Sbírka Emila Příhody je třetí největší sbírkou vozů jedné značky na světě. Představuje desítky vozů značky Praga z let 1908 až 1985, a to nejen osobní vozy včetně prezidentských, ale i nákladní automobily, autobusy, traktory nebo pluhy.

Projekt nové Pragovky má ambici stát se novým centrem Vysočan. Autorem návrhu je architektonické studio Jakub Cigler Architekti.     

Doplněno Stavbaweb:
Podrobnou zprávu o novém využití bývalé továrny Pragovka najdete na stránkách nasepraha9.cz.
Projekt byl českou delegací vedenou primátorkou hl. města Prahy Adrianou Krnáčovou představen na realitním veletrhu MIPIM  ve francouzském Cannes.
Pragovka Multi Art & Culture District
Popis Pragovky včetně historie a fotogalerie současného stavu najdete ZDE.
Další rozsáhlé fotogalerie současného stavu najdete ZDE nebo ZDE.
NPÚ / památkový katalog / Hala č. 19 (nástrojárna) - strojírny PRAGA
Vizualizace hala č. 19/ galerie
pressreader.com: Krnáčová našla místo pro galerii

 
 
 
 
50.1089959
14.5134798
Muzeum automobilů Praga a Kunsthalle v Pragovce

Muzeum automobilů Praga a Kunsthalle v Pragovce
Kolbenova 942/38a
190 00 Praha 9-Vysočany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.