Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy

Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8

(20. 2. 2020) Hlavní budova se bude rekonstruovat, vedení by chtělo postavit na Těšnově novou budovu

 
 
 
 

Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum Prahy se v červnu kvůli rekonstrukci na dva roky uzavře
(ČTK) - Hlavní budova Muzea hlavního města Prahy na Florenci bude pro veřejnost od letošního 14. června zhruba na dva roky uzavřena. Důvodem je kompletní rekonstrukce historické budovy. Opraveny budou například rozvody, podlahy a vybudován bude výtah. Náklady jsou odhadovány na asi 150 milionů korun. ČTK to dnes řekla ředitelka muzea Zuzana Strnadová. Muzeum je příspěvková organizace hlavního města. Historická hlavní budova byla otevřena před 120 lety.

"Chtěli bychom zavřít Pražskou muzejní nocí, která bude 13. června. Takže od druhého dne by mělo být zavřeno. Doufáme, že nám bez problémů proběhne veřejná soutěž na dodavatele a zhotovitele stavby. To může naše plány ohrozit, ale věřím, že to máme dobře připraveno a že se to nestane," řekla Strnadová.

V historické budově budou opraveny všechny povrchy, podlahy či elektrické a vodovodní rozvody. V budově u zadního vchodu vznikne výtah. Muzeum má pouze plošiny pro vozíčkáře, kterými ale není možné se dostat do nejvyššího patra. "Je to schváleno památkáři. Ostatně, k současným muzejním standardům patří také standard fyzické dostupnosti, který my teď nenaplňujeme," řekla Strnadová.

Exponáty budou po dobu rekonstrukce vystěhovány. Každý z nich má své vlastní místo v depozitáři, kam bude převezen. Jediným, který zůstane na místě, je Langweillův model Prahy. "Ten bude muset zůstat v jakémsi sarkofágu na místě, ten stěhovat dost dobře nemůžeme," řekla Strnadová.

Přesné náklady rekonstrukce zatím nejsou známé, neboť bude záležet na výsledku zmíněného tendru na dodavatele. Podle odhadů by měly vyjít na asi 120 milionů korun a dalších asi 30 milionů spolknou restaurační práce. Fasáda budovy byla obnovena v minulosti.

Muzeum Prahy chce postavit archeologické muzeum na Těšnově
(ČTK) - Vedení Muzea hlavního města Prahy (MHMP) by chtělo na Těšnově postavit novou budovu a umístit v ní archeologické muzeum. Důvodem je nedostatek místa v současných prostorách muzea. Na dotaz ČTK to v úterý 19. února řekla ředitelka Zuzana Strnadová. Zda a kdy by budova vznikla, zatím není jasné. MHMP má přes milion exponátů a většina jsou archeologické památky. Muzeum v úterý zahájilo výstavu věnující se nové budově na Těšnově. MHMP je příspěvkovou organizací hlavního města, která se stará o sbírky a spravuje některé památky.

"Máme, co v něm vystavit. A koneckonců, prehistorické doby jsou velice důležité a mají je návštěvníci v oblibě. Víme to podle toho, kolik lidí a škol chodí do naší nyní malé expozice,"
řekla Strnadová. Město mělo v minulosti archeologické muzeum v zámečku na Hanspaulce. Ten ale někdejší vedení města v roce 1993 prodalo.

Muzeum Prahy má ve vlastnictví 1,13 milionu sbírkových předmětů. Ze zákona musí uchovávat pražské nálezy, které učiní nestátní archeologické instituce. "Současný stav je takový, že pokud převezmeme vše, co se tady do této chvíle vykopalo, tak nám stoupne počet předmětů na osm milionů. A proto se domnívám, že by vybudovat archeologické muzeum bylo na místě," řekla Strnadová.

Dlouhodobě muzeu chybí prostory pro expozice 19., 20. a 21. století a stálou expozici nahrazuje dočasnými výstavami. "Dlouhodobě se ucházíme o nedaleký Desfourský palác, který patří městu. Vypadá to, že bychom jej mohli letos získat," řekla Strnadová. Palác nabízí dvě patra výstavních prostor. Projekt, posudky a oprava domu by podle ředitelky v případě schválení městem trvaly asi sedm let. "I kdybychom palác měli, má smysl druhá budova na Těšnově. Světové metropole s takovou historií, jako má Praha, mají své archeologické muzeum," řekla.

Vedení muzea má zájem také o Clam-Gallasův palác na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí. "My bychom tam rádi po dokončení jeho obnovy vytvořili centrum barokní Prahy, což je světový fenomén. Praha nic takového nemá," řekla Strnadová.

Přestěhováním části sbírek do Desfourského a Clam-Gallasova paláce by se muzeu uvolnilo několik sálů v historické budově. V hlavní budově jsou vystaveny exponáty od nejstarší historie Prahy do roku 1784, tedy sjednocení pražských měst.

Muzeum k výstavbě nové budovy na Těšnově připravilo výstavu prací studentů architektury pražského ČVUT. K vidění jsou návrhy studentů Ladislava Lábuse a Romana Kouckého. Výstava se pro veřejnost otevře 19. února a potrvá do 13. června.

Doplněno Stavbaweb:
Výstava Muzeum města Prahy na Těšnově?

Prezentace návrhů nové budovy Muzea hlavního města Prahy na Těšnově představuje práce studentů FA ČVUT, ateliérů arch. Romana Kouckého a arch. Ladislava Lábuse.
Nápaditá řešení umístění moderní stavby muzea na místě bývalého nádraží Těšnov připomínají zároveň zásadní problém: již v době otevření dnešní budovy muzea na Florenci v roce 1900 bylo jasné, že nové prostory potřebám muzea hlavního města českého království nestačí. Více než stoleté hledání další lokality pro stavbu důstojného stánku pro prehistorické či historické sbírky se završuje ideou nového moderního paláce stojícího v místech odvěké křižovatky lidských cest a osudů, v místech, kde byl brod, stávala tu městská brána a začínala tu významná dopravní trať…
Výstava je k vidění v Hlavní budově muzea od 19. února do 13. června 2020.
www.muzeumprahy.cz


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz