Muzeum literatury v Praze

Muzeum literatury v Praze

(9. 10. 2023) OBJEKTOR ARCHITEKTI

   
 
 
 
 

Muzeum literatury v Praze

Vítězný návrh vyzvané soutěže na podobu nové stálé expozice Památníku národního písemnictví, Muzea literatury aktualizuje princip dlouhodobých výstav optikou současného návštěvníka. Prostory prvorepublikové vily architektonicky artikulujeme pro jednotlivá témata expozice. Zrušením bariér dveří vzniká tekutý prostor, členěný samotnou tektonikou domu. Pracujeme s dramaturgií pohybu návštěvníka, proměňujeme proporce prostor, šířky průchodů, výšky podlah, materiály, barevnost a světelnost. Každému okruhu navrhujeme specifický architektonický, vizuální kód, který rozvíjí myšlenku libreta a v jehož logice jsou exponáty organizovány. Kód je vepsán i do videoprojekce ve společných prostorách chodby, kde se všechna témata setkávají. Projekční plochy jsou polem pro současné výtvarné intervence, slouží jako prostor pro expanzi obsahů expozic nebo slouží jako galerijní pozadí pro pořádání dočasných výstav.


Autorská zpráva

Ateliér: OBJEKTOR ARCHITEKTI
Spoluautoři: Ing. arch Václav Šuba, Ing. arch. Jakub Červenka
Studie: 2018
Projekt pro realizaci expozic: 2019
Realizace: 2021−2022
Další spolupráce: 
Karel Scheib, ANTA spol. s.r.o., Petra Karlová
Tým kurátorů PNP pod vedením Aleny Petruželkové
Autoři uměleckých intervencí: Jakub Jansa, Vladimír Houdek, Andrea Culková, Jakub Deml, Zdeněk Durdil 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz